Samimiyetini göster

Cumhurbaşkanı Gül İsveç'e gidişi öncesi barış sürecine yönelik soruları yanıtladı. Gül, "Samimi gayretler ve niyetler gayet açık. Şimdi karşı tarafın da samimiyetini göstermesi gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 11.3.2013
, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte dün Kral Carl 16. Gustaf'ın daveti üzerine İsveç'e gitti. Gül İsveç'e hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorularına toplu yanıt verdi. Türkiye'nin en büyük meselesini Türkiye'nin gündeminden çıkarmak, terörü bitirmek için, iyi niyetli, samimi gayretler bulunduğunu ve halkın büyük kısmının da bu gayretleri desteklediğini dile getiren Gül, şunları söyledi: "Ümit ederiz ki, bunlar Türkiye'nin milli birliğini, bütünlüğünü, üniter yapısını hiçbir şekilde zaafa uğratmayacak şekilde neticelenir ve bir çözüm ortaya çıkar. Samimi gayretler ve niyetler gayet açık. Şimdi karşı tarafın da samimiyetini göstermesi gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar, tabi ki öncelikle silahın bırakılması, bu sürecin herhangi bir propaganda faaliyeti alanına çevrilmemesi ve psikolojik faaliyetlerin bu süreç içinde yapılmaması. Bütün bunlar karşı tarafın samimiyetini test edici unsurlar olacaktır. Onun için hep beraber, dikkatli şekilde teyakkuz içinde, diğer yandan da takip ediyoruz. Geçmişten bu yana gelmiş birçok tecrübelerimiz vardır. Bu tecrübelerimiz daima zihnimizin de bir köşesindedir."

'UMARIM UZLAŞMA OLUR'
Cumhurbaşkanı Gül, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin "Sayın Meclis Başkanı'nın nasıl büyük bir gayret içinde olduğunu herkes biliyor. Halk nezdinde çok büyük çalışmalar yapıldı. Büyük destekler var yeni bir anayasa için. Ümit ederim ki bir uzlaşma söz konusu olur. Önemli olan Türkiye'nin gelişmiş demokrasilerin bütün niteliklerini taşıyan bir anayasaya sahip olmasıdır" sözleriyle ifade etti. Gül, "4. yargı paketine" ilişkin başta uzun tutukluluk süreleri olmak üzere eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de, "Ben de bu eleştirileri görüyorum ama bildiğiniz gibi bu daha komisyona yeni sevk edildi. Komisyonda bütün bunlar tartışılacak, herhalde oralarda değişikliğe uğrayabilir. Genel Kurul'a gelecektir " dedi.

'NEVRUZ GİBİ VESİLELERLE ÖLÇÜSÜZLÜK OLMAMALI'
Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için bulunduğu İsveç'in başkenti Stockholm'de konakladığı Grand Hotel'de de heyetindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Esenboğa Havalimanı'nda, "Başarıya ulaşma noktasında terör örgütünden beklentileri mi dile getirmek istediniz?" sorusu üzerine Gül, şu yanıtı verdi: "Tabii çok açık. Bana sorulan sorular neydi, sızdırılmış belgeler... Ben ne dedim; bu sürede gayet samimi, iyi niyetli bir çalışma, bir gayret var. Ama karşı tarafın da samimiyetinin test edileceği durumlar var. Önce silahı bırakacak, bu süreci propaganda amaçlı olarak kullanmayacak ve psikolojik faaliyetler yapılmayacak. Bunların altını uzun uzun açacak halim yok, anlayan anlar bunlardan ne demek istediğimi. Halkın büyük bir beklentisi var, halkın büyük bir çoğunluğu bu işin çözümünü destekliyor. O zaman? Bu fırsatın kaçırılmaması için karşı tarafın da ona göre hareket etmesi gerekiyor. Daha önce de, Oslo'daki de başka şeyler de nasıl sızdı, ne oldu, onları iyi kötü biliyoruz."

'YANLIŞ YAPMA' DİYORUM
Gül, "Bu aşamaya geldikten sonra ne olur da bu fırsat kaçabilir?" sorusunu yanıtlarken, dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Bu süreçte aşırılıklar ve ölçüsüzlükler olmayacak. Nevruz gibi çeşitli vesilelerde de ölçüsüzlükler olmaması gerekir" değerlendirmesinde bulundu. Çözüm sürecinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağı yönündeki soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, herkesin dersini almış olduğunu ümit ettiğini söyledi. Gül, "Böyle bir ortam da ilk defa olmaktadır. Herkesin kredi verdiği bir ortam. Onun için ben özellikle karşı tarafı uyarıyorum ki 'Yanlış yapma' diye" ifadesini kullandı.

KELEBEĞİN RÜYASI'NI EŞİYLE SEYRETTİ
Cumhurbaşkanı Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği Kelebeğin Rüyası'nı değerlendirdi. Filmi eşi Hayrünnisa Gül'le birlikte izlediklerini belirten Gül, mesajında, "Yılmaz Erdoğan, Kelebeğin Rüyası'nı göndermiş, dün gece eşimle seyrettim. Gerçekten filmi çok beğendik. Oyuncuları da tebrik ederim çok güzel oynamışlar" ifadelerine yer verdi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samimiyetini göster
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN