Bayrak yarıda, dostluk zirvede

'ün İsveç ziyareti, Prenses Lilian'ın ölümüne denk geldi. Kral'ın yasa rağmen protokolü iptal etmeyerek yaptığı jeste, Türk tarafı ise bayrakları yarıya indirerek yanıt verdi

Türkiye'den İsveç'e "ilk resmi ziyarette bulunan devlet başkanı" sıfatıyla İsveç'e giden , acı bir tesadüfle karşılaştı. İsveç Kralı'nın amcasının eşi, Prenses Lilian önceki gece 97 yaşında vefat etti. Ulusal yas ilan edilen İsveç'te Cumhurbaşkanı Gül'ün programında da değişiklik yapılması bekleniyordu. Ancak, yılda iki kez devlet başkanı ağırlayan Kral Gustaf'ın, programın aynen devam etmesini istediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, daha önce programlandığı gibi dün Stockholm'de atlı arabayla karşılandı.

GÜL FRAK GİYDİ

Kral Gustav ve Kraliçe Silvia, Gül Çifti'ni, sarayda karşıladı. Gül çifti onuruna dün akşam yemek verildi. Kraliyet ailesinin özel günlerinde görev alan askerlerin arasından geçerek yemek salonuna yürüyen Gül ve Gustaf ile Hayrünnisa Gül ve Kraliçe Silvia konuklarla tokalaştılar. Frak giyen Cumhurbaşkanı Gül yemeğe, Kral Gustaf'ın kendisine takdim ettiği ve İsveç'in yabancı devlet ve hükümet başkanlarına verilen en yüksek nişanı olan "Serafim Nişanı"nı takarak katıldı. İsveç Kralı da Gül'ün kendisine takdim ettiği "Devlet Nişanı"nı taktı. Yemek dünyanın en uzun protokol masasında yendi. Gül Türk dernekleri ve İsveç'te yaşayan Türkleri de Grand Otel'de kabul edip onlarla görüştü. Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ise dün Kraliçe Silvia ile birlikte çeşitli projeler gerçekleştiren ve aralarında Türkler'in de bulunduğu öğrencilerle biraraya geldi. İsveç, İngiltere'de olduğu gibi yılda 2 kez devlet başkanı seviyesinde ziyaret kabul ediyor. 2013 yılının ilk resmi konuğu Cumhurbaşkanı Gül oldu. Gül, bu ziyareti geçen yıl eylül ayında planlamıştı. Ancak, kulak rahatsızlığı nedeniyle İsveç programı iptal edildi. Kral'ın bu nezaketine karşı Türkiye de bir jest yaptı. İsveç'teki elçiliklerde Türk bayrakları yarıya indirildi. Kral Gustaf, yengesinin ölümüne rağmen programında bir değişiklik yapmayacak. Kral Gustaf ile Kraliçe Silvia bugün First Lady Hayrünnisa Gül ile birlikte Bilim ve Teknoloji Müzesini ziyaret edecek.

'NEVRUZ' HATIRLATMASI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Stockholm'de gazetecilerle bir araya gelerek gündemdeki soruları yanıtladı. Gül, çözüm sürecinde aşırılıklar ve ölçüsüzlükler olmayacağını belirterek, "Nevruz gibi çeşitli vesilelerde de ölçüsüzlükler olmaması gerekir" dedi. Çözüm süreciyle ilgili "milli birlik, bütünlük ve üniter yapıyı zaafa uğratmayacak şekilde olmalı" sözlerini hatırlatarak, bu yönde bir kaygısının olup olmadığını sorusuna Gül, "Bir kaygım söz konusu değil. Onun tersi bir şey de düşünülemez. Hiç kimse zaten düşünmüyor. Ben herkes bilsin diye söyledim. Çalışmalar da, yapılanlar da bu çerçeve içerisinde zaten" karşılığını verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayrak yarıda, dostluk zirvede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN