Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'El-Muhaberat bağlantısı var'

Bakan Güler, yakalananlardan ikisinin Cilvegözü'ndeki saldırıyı bizzat yaptığını belirterek "Saldırının Suriye istihbaratı irtibatlı olduğunu tespit ettik" dedi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü sınır kapısındaki bombalı saldırıyla ilgili görüntülerde yer alan bir kadın ve bir erkek ile olayın organizatörü olan bir şahsın gözaltına alınanlar arasında olduğunu söyledi. Güler, "Bunlara yardım ve yataklıkta bulunan 5 kişi daha olmak üzere toplam 5'i Suriye uyruklu 8 kişi gözaltına alınmıştı. 3 kişi savcılık tarafından serbest bırakıldı. Bugün 4'ü Suriyeli biri Türkiye Cumhuriyet vatandaşı 5 kişi, mahkemeye tutuklama talebiyle sevk edildi. Bu şahısların ikisi bizzat patlamayı gerçekleştiren araçla gelen kişiler. Bir tanesi de organizasyonu yapan kişi. Bir kişinin daha aranmasına devam ediliyor" diye konuştu. Güler şunları söyledi: "Sebepleri konusunda kimlerce teşvik edildiği, nasıl düzenlendiği konusunda elimizde bilgiler var. ("Suriye istihbaratı ile bağlantısı var mı" sorusuna) Evet Suriye istihbaratıyla, ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik. Daha önce de birtakım hazırlıklar içinde olmuşlar. Ancak alınan güvenlik tedbirleri sebebiyle buna fırsat bulamamışlar. Gözaltına alınan 8 kişiden 5'i ise "Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve bomba ile 17 kişiyi öldürmek, patlayıcı madde bulundurmak" suçlamalarıyla Adana'da tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi.

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, bombacıların filmlere konu olacak bir operasyonla yakalandıklarını söyledi. Arınç, "İstihbarat neticesinde 3 şahsın kimlikleri tespit edildi. 7 Mart'ta operasyon başlatılmış, eylemi organize eden ve aracı olay yerine getirenler yakalanmıştır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'El-Muhaberat bağlantısı var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN