Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu'da polis Kürtçe öğreniyor

Güneydoğu'da polisler Kürtçe konuşmaya başladı. Diyarbakır ve Siirt'te 140 toplum polisi mesai bitiminde kurslara katılıp Kürtçe öğrendi. Batman'da ise Kürtçe bilen 30 polis görevlendirildi

Terörün çok yoğun yaşandığı 1991-1996 arasında görev yaptığı Diyarbakır'a yeniden atanan Emniyet Müdürü Recep Güven, bir süre önce polislerin Kürtçe öğrenmesi için Emniyet Genel müdürlüğü'ne başvurdu. Başvurunun onaylanmasının ardından Kürtçe kurslar başladı. Toplum Destekli Büro Amirliği'nde görevli 90 polis Kürtçe öğrenmek için başvuru yaptı. Mesai saatlerinden sonra polislere günlük yaşamda sık kullanılan sözcükler öğretildi. Kimlik, adres sorma, üst aramasıgibi konular işlendi. Polisler sokakta konuşarak pratik yaptı. 20 saatlik kurs sonunda polislere 'Kürtçe biliyor' sertifikası verilecek.

ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKI SUNACAK
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Dr. Mustafa Dönmez, "Bir toplumun kültürünü yaşam tarzını öğrenmek istiyorsak o insanların dilini öğrenmemiz gerekiyor. Polislerin Kürtçe konuşması sempatiyle karşılanıyor. Çözüm sürecine de olumlu bir etkisi olacağını düşünüyoruz. Bu tarz yaklaşımlar halk nezdinde daha büyük etkilere sahip oluyor. 10 Nisan Polis Bayramı'nda Türkçe ve Kürtçe afişler asacağız" dedi.

SİİRT'TE KÜRTÇE VE ARAPÇA
Siirt Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği'nin hazırladığı proje kapsamında da polislere Kürtçe ve Arapça kurs verildi. Büro Amiri Mustafa Durmaz, "Batı illerinde dışarıdan gelen turistlerle anlaşabilmek için İngilizce, Almanca ve Rusça gibi diller personelimize öğretiliyor. Burada insanlarımız Kürtçe ve Arapça konuşuyor. Biz de üç beş kelime ile iletişime geçebilecek kadar Kürtçe ve Arapça öğrenmeye karar verdik" dedi. Batman Emniyet Müdürlüğü de Kürtçe bilen 30 polis memurunu başta Toplum Destekli Büro olmak üzere, 155 ve Çocuk Şube'de görevlendirdi.

'KÜRTÇE ÖĞRENMESİ BİR DEVRİM'
Esnaf Ramazan Peker:
Uzun süre önce yapılması gereken bir uygulamaydı. Buna çok sevindik. Vatandaşlar daha rahat sorunlarını ve sıkıntılarını anlatabilecek.
Üniversitesi öğrencisi Mahmut Ekin: Kürtçenin önünde birçok yasak vardı. İnsanlar resmi dairelerde Kürtçe konuşamıyordu. Polisinde böyle bir açılım yaparak Kürtçe öğrenip konuşması bence bir devrimdir.
Turizmci Mehmet Gültaşlı: Birçok vatandaş resmi işlemler için gittiği emniyet ve karakollarda Türkçe bilmediğinden dolayı kendini ifade edemiyor ve sorunlarını anlatamıyordu. Polisin Kürtçe konuştuğunu görmemiz bizi çok sevindirdi.

'KONTROLÜ DAHA RAHAT SAĞLIYORUZ'
Polis İlyas Şekerci:
Sürekli halkla iç içeyiz. Onlarla en azından hal hatır soracak kadar Kürtçe iletişim kurmak önemli. Olayları daha rahat kavrıyor kontrol sağlayabiliyoruz.
Polis Çağrı Samur: Asayiş olaylarına gittiğimizde insanlarla kolay anlaşıyoruz. İnsanlar kendileri ile kendi dillerinde konuşanları daha yakın gördükleri için bize de yardımcı oluyorlar.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'da polis Kürtçe öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN