Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın kaçırdığı ler Türkiye'de

Giriş Tarihi: 13.3.2013 11:30 Güncelleme Tarihi: 13.3.2013 17:57

tarafından kaçırılan kamu görevlileri ailelerine kavuştu.

Terör örgütü tarafından kaçırılan kamu görevlileri, giden heyet tarafından teslim alındı. Kamu görevlileri Zaho'da aileleri ile görüştürüldükten sonra heyetle Zaho'dan ayrıldı. Ardından serbest bırakılan kamu görevlileri Habur Sınır Kapısı'ndaki Habur Mülki İdare Amirliği binasına geldi.

640 GÜN SONRA AİLESİNE SARILDI

Serbest bırakılan kamu görevlileri, sağlık kontrolünün ve giriş işlemlerinin ardından, aileleriyle buluştu.
Terör örgütü tarafından 2011 ve 2012 yıllarında kaçırılan kamu görevlileri ve askerler, 640 günü bulan ayrılığın ardından ailelerine kavuştu.

Habur Mülki İdare Amirliği binasında, sağlık kontrolünden geçirilen ve Türkiye'ye giriş işlemleri tamamlanan kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, polis memuru Nadir Özgen, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuş Zihni Koç, uzman çavuş Kemal Ekinci, erler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran, aileleriyle biraraya geldi.

9 Temmuz 2011'de Diyarbakır-Lice karayolunda kaçırılan Astsubay Abdullah Söpçeler ve uzman çavuş Zihni Koç, 640 gün sonra aileleriyle buluşurken, erler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran 613 gün sonra ailesine kavuştu. Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu 607 gün, polis memuru Nadir Özgen 579, uzman çavuş Kemal Ekinci 559 gün sonra ailesiyle kucaklaştı.DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Kamu görevlilerinin aileleriyle buluşmasına, sadece AA ekibi tanıklık etti. Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, ablası Hatice Diktaş'la kucaklaşırken, astsubay Abdullah Söpçeler, babasıyla kucaklaştıktan sonra eşini telefonla aradı. Eşine, ''Beni her zamanki gibi evimizde bekle, geleceğim'' diyen Söpçeler, 4 buçuk yaşına gelen kızı Melis, uyuduğu için telefonla görüşemedi. AA muhabirine, kızının 4 buçuk yaşına geldiğini söyleyen Abdullah Söpçeler, babasının yanında getirdiği kızının şimdiki halini gösteren fotoğrafına bakarak, ''Ayrıldığımızda 3 yaşındaydı, şimdi 4,5 yaşına gelmiş. Büyümüş, genç kız olmuş'' dedi.

Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ''Mutluyuz, huzurluyuz, rahatız. Her şey olması gerektiği gibi bir his var içimizde. İçimde hem doğruları yapmış olmanın memnuniyeti hem de bir eksiklik var. Aileme yaşattıklarımdan dolayı. Huzurluyuz, rahatız, ne yaptığımızı biliyoruz'' diye konuştu.

''ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN''

Erler, Ramazan Başaran, Reşat Çeçan ve Hadi Gizli, anne ve babalarına sarılarak hasret giderirken, sevinçli aileler, terörün son bulmasına yönelik çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanması temennisinde bulundu.

Polis memuru Nadir Özgen de babasıyla sarılarak hasret giderirken, baba Özgen, ''Allah devletimize zeval vermesin. Dimdik ayaktayız''dedi.
Uzman çavuş Kadir Ekinci de babası ve ağabeyine sarılarak hasret giderdi.

ACI HABERİ 1 YIL SONRA ALDI

PKK tarafından yaklaşık 2 yıl alıkonulmasının ardından bugün serbest bırakılan Uzman Çavuş Zihni Koç, annesinin öldüğünü 1 yıl 41 gün sonra öğrendi.

Uzman Çavuş Zihni Koç'un annesi Gülsüm Koç (56), geçirdiği trafik kazası sonrasında tedavi gördüğü Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden taburcu edildikten yaklaşık bir hafta sonra Amasya'daki evinde aniden rahatsızlanarak 1 Şubat 2012 tarihinde hayatını kaybetmişti.PKK tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisinden Uzman Çavuş Zihni Koç, annesinin ölüm ini bugün serbest bırakıldıktan sonra öğrendi.

Hasta yatağında gözyaşı dökmüştü

Geçirdiği kazada ağır yaralanan Gülsüm Koç, İHA mikrofonuna 1 yıl önce yaptığı açıklamada, oğlu için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'dan yardım beklediğini ifade ederek, "Çocuğum gelsin, bana destek olsun, en büyük ilaç o. Yeter ki büyükler sesimizi duysun" demiş ve gözyaşlarına boğulmuştu.Uzman Çavuş Zihni Koç, Astsubay Abdullah Söpçeler ve Sağlık Teknisyeni Aytekin Turhan Uz ile birlikte, 9 Temmuz 2011 tarihinde, Diyarbakır-Bingöl Karayolu Ziyaret Tepe mevkisinde PKK'lı teröristlerce kaçırılmıştı.

ASKERİ HELİKOPTERLE BÖLGEDEN AYRILDILAR

Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ve Irak'a giden heyet tarafından teslim alınarak Türkiye'ye getirilen kamu görevlileri, Habur Sınır Kapısı'ndan askeri helikopterlerle ayrıldı.

Terör örgütünce değişik tarihlerde kaçırılan ve Irak'a giden heyet tarafından teslim alınan kamu görevlilerinin Habur Sınır Kapısı'ndaki işlemleri tamamlandı. Yakınlarıyla görüştürülen kamu görevlileri ve aileleri askeri helikopterlerle gümrük sahasından ayrıldı.

KAMU GÖREVLİLERİ İŞLERİNİN BAŞINA DÖNECEK


İçişleri Bakanı Muammer Güler, serbest bırakılan kamu görevlilerine ilişkin, ''Askeri şahıslar, onların tespitleri yapıldıktan sonra tabii ki görevlerine iadeleri sağlanacak. Kaymakam adayı için, polis için de benzer bir şey söz konusu'' dedi.

Kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyette, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da bulundu.

Terör örgütünün yayın organları kaymakam adayı, asker ve polislerin heyete teslim edilmesini canlı olarak yayınladı. Buna göre heyetle bir araya gelen örgüt mensuplarından oluşan başka bir heyet, birer konuşma yaptı.

Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu: "Gelirken farklı bir süreç başlamıştı, giderken farklı bir süreç başladı. Hoş bir süreçteyiz. Olumlu gittiğini gözlemlediğimiz bir süreçteyiz. Biz üzerimize düşeni yaptık. Bizimle birlikte kritik bir süreç başlamıştı. Şimdi daha hoş bir hava ile ayrılıyoruz. Aileme kavuşacağımız için mutluyum."

Astsubay Abdullah Söpçeler: Ailemle buluşacağım için mutluyum. Sonuçta yaşanması gereken yaşandı. Herkes için hayırlı olsun.

Polis memuru Nadir Özgen: Sürecin iyi olmasını bekliyorum. Süreç için hayırlı olmasını bekliyorum. Gelişmeleri radyoda dinledik. Süreç inşallah iyi olur.

Er Hadi Gizli: Uzun bir süre oldu. Hayırlı olmasını diliyorum

Er Ramazan Başaran: Süreç inşallah iyi olur.

Er Reşat Çeçen: Dilerim barış olur.

Uzman çavuş Kemal Ekinci: Süreç güzel işliyor. Hayırlısı olsun. Doğmamış bir çocuğum vardı inşallah onun göreceğiz. Aileme kavuşacağım için mutluyum.

Uzman çavuş Zihni Koç: Ben de diğer arkadaşlarım gibi mutluyum.

GÜL'DEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Uzun süre memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmeleri sevindirici" dediği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'nın kaçırdığı rehineler Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN