'Şiddet durursa reform politikalarına geçilebilir'

PKK'nın, kaçırdığı 8 kişiyi teslimini İsveç'te takip eden Gül, "Uzun süre haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici. Bu sürecin kıymetini herkes bilsin" dedi

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaçırılan kamu görevlilerinin Türkiye'den giden heyete teslim edilmesine ilişkin, "Uzun süre memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici" dedi. İsveç'e Türk gazetecilere açıklamalar yapan Gül, "Kamu görevlilerin terör örgütünün kararıyla serbest bırakılmasının devletin itibarına zarar vereceğine" ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine bu süreçte propaganda ve psikolojik faaliyetlerin olmaması gerektiği uyarısını tekrarladı. Gül, şu mesajları verdi:
Yeni bir süreç başladı. Herkesin geçmişten ders alması gerekir. Şu anda artık konuşulacak dil, farklı bir dil. Hepimizin arzusu silahların bırakılması, terör faaliyetlerinin durması.
Eğer şiddet, silah, terör olmamış olsaydı Türkiye bu sorunlardan çok daha erken kurtulmuş olurdu. En gelişmiş demokrasilerde hukuk nizamı nasılsa bizim memleketimiz de öyle olacaktı. Şiddet, silah durursa o zaman güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolay olur. Böyle bir süreçteyiz. Onun için herkes bunun kıymetini bilsin ve neticeler inşallah iyi olsun.
(Ermeni iddiaları konusunda İsveç Parlamentosu kararı) Bu tür kararlar parlamentoların işi değil. Bunları tarihçilere bırakmak gerekir. Hükümet İsveç Parlamentosu'nun bu kararını uygulamıyor.
(İsveç Başbakan Reinfeldt'in Kürtleri azınlık olarak nitelendirmesi) Lozan Anlaşması ile azınlıklar belirlendi. Süryani vatandaşlarımız o zaman azınlıkların içinde olmadılar. Hele bizim Kürt vatandaşlarımız hiçbir şekilde azınlık değiller. Memleketin asli unsurlarıdır. Anayasa ve kanun karşısında herkes ayrım yapmadan eşittir.
(Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumu) Başbakan'ın rahatsızlığında büyütülecek bir şey yok. Haberleştik biz. Bir grip salgını var her tarafta. Hafta içi çalışıp hafta sonları daha da yoğun çalışınca, böyle rahatsızlıklar oluyor maalesef. Hepimiz insanız, hepimizde oluyor. Ben de buralarda çok dikkat ediyorum ki grip olmasın. Bir kaç gün içinde toparlar kendisini.
(Galatasaray'ın çeyrek finale çıkması) Çok sevindirici. İsveç televizyonu maçın özetini uzun uzun verdi. Ben de izledim. Son dakika atılan gol muhteşemdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şiddet durursa reform politikalarına geçilebilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN