Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül İsveç ziyaretini an be an tweetledi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte başarıyla tamamlarına İsveç ziyaretine ilişkin izlenimleri, adeta bir foto-röportaj titizliğiyle Twitter üzerinden yansıtıldı.

Giriş Tarihi: 15.3.2013 12:28 Güncelleme Tarihi: 15.3.2013 13:02
Ziyaretinden ilginç anları fotoğraflarla birlikte takipçilerine aktaran Abdullah Gül, Çarşamba akşamı tamamlanan üç günlük İsveç ziyaretinin Cumhurbaşkanı düzeyinde bu ülkeye yapılan ilk ziyaret olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Gül, Stokholm'e ulaştıklarında havanın oldukça soğuk olduğunu kaydederken otelin önündeki denizin buz tuttuğunu belirtti ve bununla ilgili fotoğraf karesini mesajına ekledi.

BİRİNCİ ELDEN İSVEÇ ZİYARETİ...

Gül gezisiyle ilgili şu mesajları attı:

"Resmî karşılama töreni çok görkemli oldu. Saraya atlı arabalarla girdik. Soğuk havaya rağmen İsveç'te yaşayan Türk vatandaşları sarayın bahçesinde ellerin Türk ve İsveç bayraklarıyla bizleri selamladılar. Bizler de töreni izleyenleri selamladık. İsveç Kraliyeti tarafından şahsıma, devlet ve hükümet başkanlarına verilen "Serafim' Nişanı verildi. Yemekte Kral da ben de karşılıklı nişanlarımızı taktık. Tüm heyetimize Kraliyet Sarayı'nda akşam yemeği verildi. Yemeğe İsveç'te yaşayan bazı Türk toplumunun temsilcileri de davetliydi. İki ülke Dışişleri bakanları "Stratejik Ortaklık Anlaşmasını' İsveç Başbakanı ve benim önümde imzaladılar. İsveç'in dünya çapındaki büyük şirketlerinin CEO'larıyla toplantı yaptık."

BUZLU TOPRAKLARDA OSMANLI İZLERİ...

Stokholm Belediye Sarayı'nın dıştan görüntüsünü takipçileriyle paylaşan Gül, Belediye Sarayı'nın girişinde yer alan "Mavi Salon"un 1300 kişilik Nobel yemeğinin verildiği yer olduğunu anımsattı, üst katta yer alan "Altın Salon"da ise Nobel yemeğinden sonra müzik gösterisi yapıldığını kaydetti. Tüm mek'nların görüntülerini mesajlarına ekleyen Cumhurbaşkanı Gül, Belediye Meclisi Başkanı Margareta Björk'ün verdiği yemeği anımsatırken gezisiyle ilgili şu mesajları attı:

"10 kilogram altın kullanılarak yapılan salonun duvarında yer alan mozaik ise doğu ve batının temsili şeklinde düşünülmüş. Doğu'yu temsilen de cami ve Osmanlı bayrağı resmedilmiş. Kraliyet Mühendislik Bilimleri Akademisi'nde önemli teknolojik buluşları gördük. Fotoğraftaki MR cihazının ileri bir versiyonu.

Kaldığımız otelin aynalı salonunda Kral ve Kraliçe onuruna bir resepsiyon verdik. Resepsiyonda dünyaca ünlü piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel kardeşler muhteşem bir konser verdiler. Bu resepsiyona İsveç'te yaşayan Türk toplumunun temsilcileri de katıldı. Kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum. İsveç Parlamentosu'na da hitap ettim. Ziyaretimizin son gününde Uppsala şehrini ziyaret ettim. Uppsala Kalesi'nde bulunan Osmanlı dönemine ait kitap ve el yazması eserleri inceledim. İsveç'e gün batarken veda ettik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül İsveç ziyaretini an be an tweetledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN