'4 Mayıs Dersim Yas Günü olsun'

Giriş Tarihi: 16.3.2013

Arınç, Dersim'de asılarak idam edilen Seyit Rıza'nın Almanya'da yaşayan torunu Rüstem Polat'ın "Dersim olayları için yas ilan edilsin" önerisini Erdoğan'a iletti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dersim'de asılarak idam edilen Seyit Rıza'nın torununun, "4 Mayıs Dersim Yas Günü ilan edilsin" önerisini Başbakan Tayyip Erdoğan'a sundu. Erdoğan'ın bu öneriyi değerlendirmeye aldığını belirten Arınç, SABAH'a "Talepler üzerinde hükümet nezdinde çalışmaya devam ediyoruz" dedi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Almanya ziyareti sırasında Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu temsilcileriyle bir araya gelen Arınç'a, Seyit Rıza'nın Almanya'da yaşayan torunu Rüstem Polat, Başbakan'a iletilmek üzere 8 maddelik taleplerini verdi. Başbakan'ın, 1937'de Dersim'de yaşanan insanlık dramı nedeniyle Dersim halkından özür dilemesinin tarihi bir adım olduğunu belirten Polat, bu adımla Türkiye'de resmi tarihin sorgulanarak hakikatler tarihinin başladığını söyledi. Polat, toplumsal barış ve huzur için geçmişte yaşanmış acılarla yüzleşilmesi gerektiğini savunarak, "4 Mayıs"ın Dersim'in resmi acı günü ilan edilmesini istedi.

8 MADDELİK LİSTEDE ŞU TALEPLER VAR
4 Mayıs Dersim'in acılarını paylaşma günü ilan edilsin.
15 Kasım 1937'de Elazığ Buğday Meydanı'nda idam edilen Dersim Seyitlerinin 76 yıldır belirsiz olan mezar yerleri açıklansın.
Başta Genelkurmay arşivleri olmak üzere, Dersim katliamı üzerine bütün arşivler açılmalı.
1938'de evlatlık ve çocuk esirgeme yurtlarına verilen ya da dönemin yetkililerince kendi üzerine kaydedilen Dersimli yetim çocukların tam listesi açıklansın.
1938'de Erzincan'daki köylerden toplanarak Zini Gediği'nde katledilen 97 kişinin kemikleri, DNA testi ile kimlikleri saptanıp dini törenle defnedilsin.
'Dersim 1937/38 Hakikatleri Araştırma Komisyonu' kurulsun.
Tunceli'nin adı "Dersim" olarak değiştirilip, bütün köy ve kasaba isimleri geri verilsin.
Dersim halkının, kendi dili, inancı ve kültürü ile yaşaması güvence altına alınsın ve bugüne kadar uğradıkları zararlar tazmin edilsin.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'4 Mayıs Dersim Yas Günü olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN