Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP PM İmralı'yı görüşecek

CHP'nin bugün yapılacak olağanüstü PM toplantısında bazı üyelerin İmralı süreciyle ilgili hükümete verilen krediyi eleştirmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 16.3.2013
CHP Parti Meclisi bugün İmralı ve anayasa çalışmaları gündemiyle toplanacak. 4 Mart'ta yapılan toplantıya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Müslüm Gürses'in cenazesi nedeniyle katılmaması üzerine bazı PM üyeleri, gündemin kritik maddeleri İmralı ve anayasa çalışmalarının değerlendirilmesi için olağanüstü PM toplantısı istemiş ve bu yönde verilen önergenin kabulüyle de toplantı kararı alınmıştı. CHP lideri ise olağanüstü PM için toplantı tarihini 16 Mart olarak belirlerken CHP PM'de bazı üyelerin gerek İmralı süreciyle ilgili hükümete verilen kredi gerekse de anayasa çalışmaları nedeniyle eleştirilerde bulunması bekleniyor. Bazı PM üyeleri yapılan son toplantıda AK Parti'ye İmralı süreciyle ilgili kredi açılmasına tepki göstermiş ve "Kredi açtığımız için kamuoyunda Öcalan'la devletin görüşmesine destek veriyormuşuz gibi bir algı var. Bu süreçte yaşanacak her türlü sorundan biz de olumsuz etkileniriz. Hükümete karşı net bir tavır ortaya koymalıyız" değerlendirmesinde bulunmuştu. PM üyesi İzmir Milletvekili Oğuz Oyan da PM'ye sunduğu 12 maddelik deklarasyonda, Kılıçdaroğlu'na "krediyi geri çek" çağrısında bulunmuştu. CHP PM'nin bugün yapılacak toplantısında da özellikle ulusalcı isimlerin Kılıçdaroğlu ve ekibinin gerek İmralı gerekse de anayasa sürecinde izlediği politikalara ilişkin eleştirmesi bekleniyor.

CEZAEVİ RAPORU
CHP Cezaevi Komisyonu üyesi milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel ve Nurettin Demir, 28 cezaevinde bini aşkın tutuklu ve hükümlüyle yapılan görüşme sonucu hazırlanan raporu açıkladı. Ağbaba, Silivri Cezaevi'nde bir mafya liderinin özel görüşme odası olduğunu belirterek "Vekilimiz Mustafa Balbay'ı ziyaret için gittiğimizde yanlışlıkla bu odaya gittik. Özel antetli kağıdı, kendi ismine başlıklı zarfı, kalemi, özel koltuğu, altın kaplama mektup açacağı vardı" dedi. CHP'lilerin bahsettiği mafya liderinin Sedat Peker olduğu öğrenildi. Raporda ise şu tespitler yer aldı:
Cezaevlerinin nüfusu, 130 bini aşmış ve cezaevleri tutuklu ve mahkûmu ile Kilis'in, Tunceli'nin, Ardahan'ın ve Bayburt'un nüfusundan fazla. Yani 81'inci vilayet Düzce, 82'nci vilayet hapishaneler.
Silivri 1 nolu cezaevinde mahkûmlara günlük 50 litre (110 saniyede doluyor) su veriliyor.
Bazı cezaevlerinde mahkumlar üst üste ve hatta nöbetleşe uyuyor.
F tipi hapishanelerde, hapishaneye ilk girişte çıplak arama yapılıyor.
Mahpuslar ailelerine uzak hapishanelerde tutuluyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP PM İmralı'yı görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN