İsrail lobisine tepki çığ gibi

Giriş Tarihi: 16.3.2013

ABD'de İsrail lobisinin Erdoğan'a karşı başlattığı kampanyaya tepki büyüyor. Dışişleri ABD yönetimi nezdinde girişimde bulunurken Türk dernekleri de harekete geçti

ABD'de İsrail'e yakınlığıyla bilinen AFDI'nin (American Freedom Defense Initiative) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı radikal İslamcılarla aynı kategoriye koyan açıklamalarına Türkiye sert tepki gösterdi. Ankara ve Washington'da yapılan girişimlerde, "Reklam verme özgürlüğü ayrı, bir ülkenin Başbakan'ın terör örgütü liderleri ile aynı kefeye koymak ayrıdır. Bu reklam verme özgürlüğünün de dışına çıkıyor. Bu reklam kampanyasını hiçbir şekilde maruz görmüyoruz" mesajı iletildi. Aralarında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Amerikan çatı kuruluşları Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) de yer aldığı çok sayıda kuruluş açıklamalara tepki gösterdi. DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi'nin (TAİK) açıklamasında, ATAA, Florida Türk- Amerikan Dernekleri Birliği (FTAA), Türk Amerikan Toplum Merkezi (TACC) ve Türk Amerikan Derneği (TAA) tarafından 7 Mart 2013'te yapılan açıklamaya katıldıklarını dile getirdi. DEİK Başkanı Haluk Dinçer imzalı açıklamada, kötü niyetli kampanyaların Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilere zarar vereceği endişesini dile getirilirken "Gerekli tedbirler ABD hükümeti tarafından alınmalıdır" ifadeleri kullanıldı. Geçtiğimiz hafta ABD'deki Türk derneklerinin yaptığı kınamada ise AFDI'nin başlattığı, "yanıltıcı ve karalayıcı reklam kampanyasından dolayı duyulan derin kaygı" dile getirilmişti.

ÇİRKİN REKLAM KAMPANYASI
Erdoğan'ın Viyana'da Siyonizmi "insanlığa karşı suç" olarak nitelendirmesine tepki olarak AFDI'nın son kampanyasında Erdoğan'ın hapse girmesine neden olan Ziya Gökalp'in "Camiler kışla, Minareler süngü, Kubbeler miğfer, Müminler askerimizdir..." dizeleri ile birlikte "Onun cihadı bu, ya sizinki?" sloganını kullanıldı. AFDI bu sözleri, Erdoğan'ın fotoğrafları ile birlikte ABD'nin çeşitli eyaletlerindeki otobüslerin üzerine koydurdu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail lobisine tepki çığ gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN