Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in mektubu Ankara'da

Giriş Tarihi: 16.3.2013

PKK'nın silah bırakması için yürütülen çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Avrupa'dan sonra 'in de mektubu Ankara'ya ulaştı. Öcalan'ın yol haritasına destek verdi. KCK Yönetim Konseyi adına Murat Karayılan tarafından yazılan mektupta, sürecin önemli olduğu, Kürt sorunun çözümü konusunda örgütün de tüm irade ve gücüyle Öcalan'ın arkasında olacağı ifade edildi.

GÖZLER 3. HEYETTE

Terör örgütü PKK da, Öcalan'ın çözüm konusunda kendilerine gönderdiği mektuba yanıt verdi. Şimdi gözler, İmralı'ya gidecek üçüncü heyete çevrildi. Heyetin birkaç gün içinde yola çıkacağı belirtilirken, yeni heyette BDP Genel Başkanı 'a vetonun kalkması bekleniyor. Öcalan'ın, silahların bırakılması için kritik tarih olan 21 Mart'tan önce açıklama yapması bekleniyor. Kandil, alt birimlerini yapılacak çağrıya kulak vererek, bağımsız eylemlerde bulunulmaması konusunda uyardı. PKK, Öcalan'ın Nevruz öncesi yapacağı açıklamanın kendilerini bağlayacağını duyurdu. PKK mektubunda, güvenceli çekilmenin yazılı metne bağlanmasını istedi.

METNİ BDP'LİLER GETİRECEK

Avrupa, BDP ve Kandil'in cevabı Adalet Bakanlığı'na iletilirken, el yazılı metnin ise Erbil'de bulunan heyete teslim edileceği öğrenildi. Mektubun Halepçe katliamı kapsamında yapılan program nedeniyle Erbil'de bulunan BDP'li Ayla Akat, Nazmi Gür, Mülkiye Birtane, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş'ın yer aldığı heyete teslim edileceği öğrenildi. Heyetin bugün Türkiye'ye dönmesi bekleniyor. BDP, Avrupa ve Kandil mektupları tek zarf içinde Öcalan'a iletilecek. Hemen ardından da 3. BDP heyetine İmralı yolu görünecek. İmralı'ya gidecek heyette, ikinci heyette yer alan BDP Grup Başkanvekili Pervin Budan, Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder'in yanı sıra Demirtaş'ın da yer alması bekleniyor. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, sürecin sağlıklı işleyişi için barış komisyonu başta olmak üzere demokratikleşme, izleme komisyonları oluşturulması gerektiğini söyledi. BDP, İRA ve ETA örneklerinde olduğu gibi bir barış komisyonu oluşturulması talebini hükümete sözlü olarak iletecek.

DEMİRTAŞ: CEVAP GELDİ

Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın Kandil ve Avrupa'ya yazdığı mektupların cevapların kendilerine ulaştığını açıkladı. Demirtaş, "İmralı Adası'na gidecek üçüncü heyetin ne zaman gideceği ve kimlerden oluşacağı henüz belli değil" diye konuştu. Öte yandan, PKK yöneticisi Murat Karayılan, ANF'ye yaptığı açıklamada Öcalan'ın mektubuna yanıtı Ankara'ya gönderdiklerini açıkladı. Karayılan, "Herkes onu beklemelidir. Başkan Apo'nun yapacağı açıklama, tüm hareketimizi, tüm yurtsever halkımızı bağlayan bir çerçevede olacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'in mektubu Ankara'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN