Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askeri savcılıktan Bingöl saldırısı kararı

Terör örgütü PKK tarafından Bingöl'de askeri konvoya yönelik gerçekleşterilen saldırıyla ilgili askeri savcılığın başlattığı soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

Giriş Tarihi: 18.3.2013 11:53 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 15:04
Dosya Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Bingöl-Muş karayolunda askeri konvoya düzenlenen saldırıda 10 asker şehit olmuş, 63 asker de yaralanmıştı.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in Milli Savunma Bakanlığının terör örgütü PKK'nın Bingöl'de askeri konvoya saldırısını soruşturmamasıyla ilgili soru önergesine cevap geldi.

Milli Savunma Bakanlığı, verdiği cevabında "Elazığ 8'inci Kolordu Komutanlığı Kabul Toplama Merkezinden Bingöl, Muş, Tatvan istikametine sevk edilen askerî personeli taşıyan konvoya, Bingöl Muş karayolu üzerinde bulunan Kardeşler Köyü mevkiinde Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca 18 Eylül 2012 günü yapılan saldırı olayına ilişkin soruşturmada, 8'inci Kolordu Komutanlığı Askerî Savcılığınca 14 Kasım 2012 tarih ve 2012/781 esas ve 2012/111 karar sayılı görevsizlik kararı verildiği ve dosyanın Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği tespit edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ise "Bingöldeki askeri konvoya saldırı ile ilgili bir gazetenin iddialarını bakana sorduğumda bakan bana konu hakkında dava açıldığını söylüyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın kendi iç denetim birimi yok mu? Bakanlık ne iş yapıyor? Her bakanlığın kendi idari soruştumalarını yapmak için bir denetim, teftiş birimi olur ve kurum için ihmali olanlar, görev zararı yaratan vb. durumlar araştırılarak bir rapor oluşturulur. Gerekirse adli soruşturma için savcılığa bu rapor iletilir. Bakanlığın askeri personel taşıyan konvoya terör örgütünce saldırılması olayını soruşturma gereği görmemektedir. Bakanlığın devreye girmesi, soruşturma açılması için kaç askerimizin daha şehit olması gerekiyordu?" değerlendirmesinde bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri savcılıktan Bingöl saldırısı kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN