Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hep birlikte başaracağız'

Çanakkalelilere "Şehitler diyarından sürece katkı bekliyoruz" diye seslenen Erdoğan "Güzel gelişmeler var" dedi. Erdoğan, "Şehitlerimizin fedakârlıklarını heba etmeyeceğiz" sözü verdi

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Cuma gecesi Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Kısıklı'daki evinde 2.5 saat çözüm sürecini değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, hastalığından sonra halkın karşısına ilk kez çıktığı Çanakkale'de sürece destek istedi. Biga ve Çan ilçelerinden konuşan "Güzel gelişmeler var. Daha iyi olacak" diyen Erdoğan, "Bu ülkeyi kanları, canları pahasına bize emanet eden şehitlerimizin fedakarlıklarını heba edemeyiz, etmeyeceğiz" dedi. Erdoğan, şunları söyledi:
Bizim millet olarak, Avustralya'dan Sibirya'ya, Güney Kore'den Avusturya'ya, Myanmar'dan Yemen'e kadar kadar dünyanın dört bir yanına yayılmış, küçüklü-büyüklü şehitliklerimiz bulunuyor. O şehitlikler bizim için hedeftir. Benim dedem Mehmet buraya niye gelmiş. İşte bunu düşüneceğiz. O niye geldi ise biz onun için varız.
Milliyetçilik slogan atmak değildir. Milliyetçilik, şehitlerin hatırasına, şehitlerin mirasına sahip çıkmaktır. Biz kafatası milliyetçisi olmadık olmayacağız. Buradaki şehitlikte Kars'tan, Edirne'den, Madekonya'dan, Üsküp'ten, Bosna'dan geleni görürsünüz. Niye geldiler. Dediler ki Türkiye'de bizim kardeşlerimiz haçlı dünyasının saldırısı ile karşı karşıyalar. Varalım biz de oraya gidelim dediler. Geldiler bu topraklarda şehit oldular.
Bu şehitlikler bize tarihimizi anlatıyor. Bu şehitlikler bize milleti, milliyeti anlatıyor. Bu şehitlikler bize ufkumuzu, vizyonumuzu gösteriyor. Filistinle, Suriye ile bunun için ilgiliyiz. 98 yıl önce, onlar nasıl ki bizim zor zamanımızda Çanakkale'ye koştuysa, elbette bugün de biz, zor zamanlarında onların yanında olacağız.
Biz, Suriye halkının yanındayız. Zalim Esad'ın yanında değil. Diktatörlerin yanında değil. O diktatörlerle yan yana, kol kola resim çektirenlerin kim olduğunu biliyorsunuz. Ana muhalefetin milletvekilleri. Dikkat edin bunlar Diyarbakır'a gidemezler. Gitmezler. Ama bunlar şu andaki Şam'a gider orada zalim, eli kanlı diktatörle aynı fotoğraf karesine girerler.
10 yıldır hangi adımı attıysak, şehitlerimizin izinden gitmeye, onların emanetini hakkıyla taşımaya büyük özen göstererek attık..
Kendilerine milliyetçi, ulusalcı diyenler, gelip bu şehitliklere sahip çıkmadılar. Onlar, terörün sona ermesine engel oldukça, biz inadına mücadelesini vereceğiz. Onlara rağmen vereceğiz.
Bu süreçte, terörü bitirme sürecinde, Çanakkale'den destek bekliyoruz. Şehitler diyarından kardeşliğimiz için katkı bekliyoruz.
Güzel gelişmeler var. Daha iyi olacak. İnşallah hep beraber o güzel günleri yaşayacağız. Hiç endişeniz olmasın. Bu ülkeyi kanları, canları pahasına bize emanet eden şehitlerimizin fedakarlıklarını heba edemeyiz, etmeyeceğiz. İnşallah bu süreci hayırlısıyla neticeye ulaştırıp, bütün gücümüzü, bütün imkanlarımızı topyekün milletimizin gelişmesi, ülkemizin kalkınması için kullanacağız.

"BU ÜLKE SIÇRAR"
Çan ilçesinde de Erdoğan "Bizi kimse ayırmaya gayret etmesin. Şu anda biz her şeye rağmen bir adım attık ve diyoruz ki, bu ülkede kimse bizi ayırmaya yeltenmesin" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Bölücü terör örgütü artık bu gayretlerinden vazgeçsin ve bu ülkede terörü bitirdiğimiz anda, silahlar bırakıldığı anda şunu iyi bilin, bu ülke evvel Allah sıçrar. O zaman benim Güneydoğu Anadolu bölgem de Doğu Anadolu bölgedem de çok daha farklı büyüyecek çok daha farklı yükselecek."

KRALİÇELERLE BULUŞACAK
Başbakan Tayyip Erdoğan, yarın başlayacak Danimarka ve Hollanda ziyaretlerinde, her iki ülkenin kraliçeleriyle bir araya gelecek. Erdoğan yarın Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve Başbakan Helle Thorning Schmidt ile görüşecek. 20 Mart günü Hollanda'ya geçecek olan Erdoğan, tahtı 30 Nisan'da oğlu Prens Willem- Alexander'a bırakacağını açıklayan Kraliçe Beatrix'le buluşacak.

HEDEFE VARMAYAN MIZRAK UTANSIN
Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı nedeniyle geçtiğimiz hafta grup toplantısını iptal edip Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kontrolden geçen ve salı akşamından beri İstanbul Kısıklı'daki evinde istirahat eden Başbakan Tayyip Erdoğan mesaisine Çanakkale ile başladı. Biga ve Çan ilçelerinde temel atma ve toplu açılış törenlerine katılan Erdoğan'a okçular yay ve mızrak hediye etti. Halka seslenirken "Az önce bana genç dinamik yapılı okçularımız bir yayla mızrak hediye ettiler" diyen Erdoğan, "Şimdi o ok eğer hedefe varırsa başarı. Ama varmadı bir daha atar. Bir daha atar. Er veya geç o hedefi yakalarız. Ne deniyor üstadın ifadesi ile hedefe varmayan mızrak utansın. Biz şimdi bu mızrağı atacağız" diye konuştu. Paltosunu ve atkısını çıkarmayan Erdoğan, daha sonra aile dostları olduğu öğrenilen, Refah Partisi'nden tanıdığı Rıdvan Yılmaz ve Vehbi Şenoğlu'nun evlerini ziyaret etti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hep birlikte başaracağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN