Türkiye'nin en iyi haber sitesi

64 sanığa ağır müebbet istendi

Yaklaşık 4.5 yıldır süren, 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon davasında Savcılar eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında ağırlaştırılmış müebbet istedi

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Yaklaşık 4,5 yıldır süren Ergenekon davasında savcıların beklenen mütalaası dün açıklandı. Mütalaada aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Sinan Aygün'ün de bulunduğu 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Cumhuriye Savcıları 6 tutuklu sanığın tahliyesini, 20 tutuksuz sanık hakkında ise yakalama emri çıkarılmasını talep etti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen 67'si tutuklu 275 sanıklı davanın öğleden sonraki oturumda savcı Mehmet Ali Pekgüzel, davanın esasına ilişkin mütalaayı tamamladıklarını belirterek, mahkemeye sundu. 2 bin 271 sayfalık mütalaanın özeti, 3 savcı tarafından dönüşümlü olarak yaklaşık 5 saatte okundu. Mütalaada, "Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır" ifadesi kullanıldı. Salonundaki sanıklar ve avukatlar bu ifadeye tepki gösterdi. Mütalaa için erken olduğunu söyleyen avukatlara mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, mütalaanın okunacağı uyarısında bulundu. Bazı avukatlar salonu terk ederken, sanıkların duruşma salonundan çıkmaları engellendi. Ergenekon'un varlığı, yapısı ve eylemlerinin anlatıldığı mütalaada, delilerden sanıklara ulaşılan soruşturma aşaması, birleşen dosyalar, Ergenekon örgütünün varlığı konusundaki deliller ve bunların tartışılmasına yer verildi.

DANIŞTAY SALDIRISI

Mütalaada, "Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinin Ergenekon terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği" belirtildi. Savcıla, 2'si muvazzaf 13'ü general 29 asker hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen askerler şunlar: Eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ , YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Org. Hasan Iğsız, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Org. Şener Eruygur, eski 1'inci Ordu Komutanı emekli Org. Hurşit Tolon, emekli Korg. İsmail Hakkı Pekin, emekli Korg. Mehmet Eröz, emekli Ora. Mehmet Otuzbiroğlu, Tümg. Hıfzı Çubuklu, eski Jandarma İstihbarat Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Tuğg. Veli Küçük, emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, Eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel. Mütalaada emekli Albaylar Dursun Çiçek, Hasan Atilla Uğur, Fikri Karadağ, Cemal Gökçeoğlu, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar, Ziya İlker Göktaş, Sedat Özüer, Orhan Güçlü, Mustafa Koç, Cihandar Hasanhanoğlu, emekli Yarbay Mustafa Dönmez, emekli yüzbaşılar Hasan Ataman Yıldırım, Murat Uslukılıç emekli Astsubay Oktay Yıldırım hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi

AVUKATLAR TEPKİLİ
Ergenekon davasında yargılanan sanıklar adına basına açıklama yapan avukat Serkan Günel şunları söyledi: "Savcılar, meclisin çıkardığı yasaları hiçe saymıştır. Hukukun bütün temel ilkeleri çiğnenmiştir. Sanıkların, savunmaları, gösterdikleri lehe deliller tamamen yok sayılmıştır. Güvenirliği tartışmalı, gizli tanıkların, sanıklarla arasında açıkça husumet bulunan sözde tanıkların, akıl ve mantıktan uzak iddiaları kesin delil sayılmıştır. Mahkeme heyeti; savcıların iddialarına karşılık sanıkların ve avukatların savunma taleplerini reddetmiş, maddi gerçeğe ulaşmak için ayağına kadar gelen tanıkları dahi dinlemeyi reddetmiştir. İddianame sonradan üretilmiş çoğu sahte delillere dayandırılmıştır."

BAŞBUĞ: SUÇLAMALARI SİNDİREMİYORUM
Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, dün Silivri Cezaevi'nde Erzurum Barosu Başkanı Faruk Terzioğlu ile yaptığı görüşmede, "Bu suçlama onuruma dokunuyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanıyım. Silahlı terör örgütü üyeliğiyle suçlanmak tirajikomik. Hakkımızda verilecek kararı biliyorum. Takdiri Türk milletine bırakıyorum. Bunun için de savunma yapmayacağım" dediğini belirtildi. Terzioğlu, mütaalanın açıklandığı sırada Başbuğ ile yaptığı görüşmeye dair şunları söyledi: "Sayın Başbuğ, 'hayatımda hiç hukuksuz davranmadım. Demokrasiye olan bağlılığım da ortadadır' dedi. Hayatının son 20 yılını terörle mücadele ile geçirdiğini ifade etti. Bu çalışmalarına da çok kişinin tanıklık ettiğini belirten Sayın Başbuğ, 'Şimdi bana terör örgütü yöneticisi diyenlere şaşarım' dedi. Hakkındaki suçlamaların onuruna dokunduğunu ve sindiremediğini de vurgulayan Başbuğ, bu nedenle mahkemede savunma yapmayacağını söyledi" diye konuştu.

ARSLAN, KÜÇÜK VE TEKİN'E ÇİFTE CEZA
Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. Eski Özel Harekat Daire Başkanvekili emekli emniyet müdürü İbrahim Şahin hakkında da ağırlaştırılmış müebbet cezası talep edildi. Ancak sanığın cezasının Demans hastalığının göz önüne alınarak 25 yıla indirilmesi istendi.

8 NİSAN'A ERTELENDİ
Firari sanıklar Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, eski milletvekili Turan Çömez, Emrah Gönenci ve Çeçen asıllı Rus vatandaşı Saipir Deblevidze dosyasının ayrılması istendi. Mütalada Salih Kurter, Süleyman Esen, Ali Yiğit, Adem Uzun ve Erdal İrten hakkında beraat kararı verilmesi istendi. Savcılar 19 sanık için yakalama kararı çıkarılmasını da talep etti. Ancak mahkeme sanıklar��n tahliye talepleri ile yakalama kararı çıkarılması istemlerini reddederek duruşmayı 8 Nisan tarihine erteledi.

'BABALIK HAKKI BENDE'

Hakında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen gazeteci Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan, "Savcı babamın 'babalık haklarından men edilmesini' istedi. Babamın babalık hakkı bendedir kimse alamaz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
64 sanığa ağır müebbet istendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN