Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li Fırat AK Parti'ye katıldı

CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, AK Parti'ye katıldı. Fırat, ''Sürece katkıda bulunmak için gövdemi ve yüreğimi taşın altına koymaya ve baldıran zehrini paylaşmaya geldim'' dedi.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 14:12 Güncelleme Tarihi: 19.3.2013 14:13
AK Parti Grup Toplantısı'nda partiye katılan Fırat'a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan parti rozetini taktı.

Daha sonra bir konuşma yapan Fırat, AK Parti'ye katılma kararı verirken çok düşündüğünü söyledi. Fırat, birtakım ağır eleştirilerin olacağını bildiğini belirterek, ''Ama ben halk ile aynı frekansta siyaset yapmanın daha doğru olacağına inandığım için tercihimi bu yönde kullandım. Gördüğüm ve inandığım bir şey var ki o da doğru işler yapmanın yolu, doğru siyasi tercihler yapmaktan geçer. Eğer bu doğrulardan vazgeçerseniz, barışa, kardeşliğe ve demokrasiye hizmet edemezsiniz'' diye konuştu.

Fırat, AK Parti'nin, militarist ve bürokratik vesayet altında bulunan ülke yönetimini, millet iradesinin hakim olduğu, demokratik bir ülke yönetimi haline getirdiğini söyledi. Fırat, Türkiye'nin dış politika alanında kendi halinde bir ülkeyken, şu an dünyanın çok önemli siyasi aktörü haline geldiğini belirtti. Fırat, Türkiye'nin, gündemi belirlenen ülke olmaktan çıkıp, gündemi belirleyen ülke haline geldiğini kaydetti.

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yeni bir anlayışla hazırlanan ve geniş halk kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılayan, bir sosyal değişim, dönüşüm sürecinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yıllardır görmezden gelinen Kürt sorununun doğurduğu çatışmalı ortamın çözümü konusunda Hükümetini riske atan, 'Gerekirse baldıran zehiri içerim' diyen bir Başbakanımız ve yine Başbakanımızın başkanlık yaptığı AK Parti üyeleri, büyük cesaret ve samimiyet örneği göstererek, bu olayın çözümü için ellerini, hatta gövdelerini taşın altına koymuşlardır. Ben de bu sürece katkıda bulunmak için gövdemi ve yüreğimi taşın altına koymaya ve baldıran zehrini paylaşmaya geldim.
Türkiye'de AK Parti döneminde etnik ayrımcılığa son verilirken, genel demokrasiye bir geçiş oluşturulmuştur. Bu nedenle AK Parti dönemi, Türkiye'nin değişim ve dönüşüm dönemi olmuştur. Bu değişim ve dönüşüme olan güvenimden dolayı daha önce AK Parti'ye katılanlar olduğu gibi bundan sonra da katılımların olacağını belirtmek isterim. Bu süreçte, Türkiye'nin değişim, dönüşüm ve yeniden yapılanmasında bana AK Parti ailesi içinde siyaset yapma imkanı sağlayan, başta Genel Başkanımız, Başbakanımız Erdoğan ve bütün AK Parti üyelerine teşekkür ederim.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Fırat'a, ''Anamuhalefet partisinden aramıza katılan Salih Fırat kardeşimize, ailemize hoş geldiniz diyorum. 76 milyonun kucaklaştığı, kucaklaşacağı bir çatı altında hep birlikte inşallah bu siyaseti gerçekleştireceğiz. Konuşmamın ardından bazı belediye başkanı arkadaşlarımızın aramıza katılma töreni var'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Fırat AK Parti'ye katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN