Resul Paşa'nın kayıp mezarı bulundu

Osmanlı paşalarından olduğu söylenen Resul Paşa'nın mezarı 356 yıl sonra Karasu ilçesine bağlı Resuller köyündeki ormanlık alanda bulundu.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 16:14
Köy muhtarı Ahmet Hocaoğlu, aynı zamanda köylerinin kurucusu olduğu söylenen Resul Paşa'nın mezarını uzun yıllar aradıklarını, 356 yıl sonra ormanlık alanda bulduklarını söyledi. Köyün en yaşlı insanlarıyla görüşerek, onların bilgi verdiği sahada orman içinde çok eski bir mezarlık tespit ettiklerini ifade eden Hocaoğlu "Orman İşletme Müdürlüğü'nden izin aldım. Mezar yerini aradık ve sonunda bulduk. Şimdi burayı temizledik ve mezarı gün yüzüne çıkardık. Köy imamıyla birlikte mezar taşlarını okumaya başladık. Bir taşı kırılmış mezar bulduk. Taşları yapıştırdık ve tekrar mezar başına diktik. Mezar taşında '1657 yılında vefat eden Resul Paşa' yazısını gördük. Emin olmak için de Karasu Jandarma Komutanlığı'na gittik. Onlar da bu mezarın kesin Resul Paşa'ya ait olup olmadığını belirlemede bize yardımcı olacaklar. Paşamıza köylü olarak güzel bir mezar yapacağız." diye konuştu.

Din görevlisi Yakup Sofuoğlu, uzun süre mezarı aradıklarını ve sonunda bulduklarını dile getirerek "En azından köyümüzün kurucusunun bir mezarı bulunduğunu bilmek bizi mutlu ediyor." dedi.

Resuller köyü eski mezarlığının 600 yıllık bir maziye sahip olup olduğu ve İpek Yolu üzerinde bulunduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resul Paşa'nın kayıp mezarı bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN