Çekilme sürecine karma komisyon

Giriş Tarihi: 20.3.2013
İmralı'ya giden 3'üncü BDP heyeti, "Meclis desteğinde geri çekilme" mesajıyla dönerken, gözler, Ankara'nın atacağı adımlara çevrildi. Diyarbakır'da yarın yapılacak nevruz kutlamalarında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın "çatışmasızlık ve çekilme" çağrısı paylaşılacak. Çekilme sürecinen güvenliği için için Meclis'le ilinti içinde sivil örgütler, siyasi parti temsilcileri, güvenlik, istihbarat görevlilerinin yer aldığı bir karma heyet oluşturulması öngörülüyor. Daha önce dile getirilen akil adamlar komisyonu da alternatifler arasında.

NORMALLEŞME DÖNEMİ
Çekilmenin tamamlanmasının ardından PKK ile silahların bırakılması görüşmeleri başlayacak. Normalleşme aşamasında Mahmur'un yeniden düzenlenmesi, PKK'lılar arasında suça karışmayanların ailelerinin yanına dönmelerinin sağlanması ve rehabilite edilmeleri için bir program çalışması yapılacak. Yaklaşık 3,5 ay sürmesi beklenen çekilmenin ardından, silahlara veda kısmında 250'ye yakın yöneticinin Avrupa ülkelerine gönderilmesi tartışılacak.

'AKİL ADAMLAR OLABİLİR'
BDP heyetinin, İmralı ziyareti sonrası Öcalan'dan getirdiği mesaja hükümetten ilk yanıt geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın okuduğu notta geçen Meclis boyutuna ilişkin soru üzerine ise "Başbakanımızla bir araya geliyoruz, her şeyi değerlendiriyoruz. Bütün bunlar gündemde olan konular, akil adamlar gibi. Meclis'le irtibatlı, yasal düzenleme mi olur, başka bir şey mi olur? Henüz karar verilmiş değil. Belki o bilgilendirmeyi de içerebilir. Üzerinde çalışılan bir konu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme sürecine karma komisyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN