Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'CHP döneceğim dedi, hala dönmedi'

Çözüm sürecinde CHP ile sürpriz teması açıklayan Başbakan Erdoğan "Talep ettiler. Beşir beyi görevlendirdim. Döneceğiz dediler ama dönmediler"dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Danimarka'ya gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çözüm sürecinde CHP ile sürpriz bir teması açıklayan Erdoğan, "talep ettiler. İletişim başlatalım, dediler. Beşir (Atalay) beyi görevlendirdim. Döneceğiz dediler, dönmediler" dedi. Erdoğan, şunları söyledi:
(Adalet Bakanı Ergin'in TBMM'de çözüme ilişkin yasal düzenlemeler yapılabileceği sözü) TBMM'de çözüm sürecine yönelik bugüne kadar birçok çalışma yapıldı. Ama CHP ve MHP'nin katkısı olmadı.
Akil adamların bir hedef kitlesi, ağırlığının olması lazım. Bu konuda hükümet olarak çalışmamız var. Sadece akil adamlar olarak olaya bireysel bakarsak eksik olur. Hem bireysel hem de kurumları temsilen insanların bunması süreci olumlu etkileyecektir.
(4. paket ve KCK davası) 4. yargı paketinin bu işlerle yakından uzaktan alakası yok. 4. yargı paketi düşünce özgürlüğüyle ilgili. Biz pazarlığa yönelik hiçbir maddeyi parlamentodan çıkarmayız.
(CHP) herkes kapısını kapadı biz açtık. Dedim ki "arkadaşlarımızı görevlendirelim çalışsınlar. Ama bize "2 ay" dediler. Nerdeyse 6 ay oldu. Dönüş olmadı. Geçenlerde yine talep geldi. Bu talepte de "bir kişi ben görevlendireyim. Bir kişi de CHP görevlendirsin. Arada bir iletişimle bu süreci başlatalım" dediler. Bu konuyla ilgili olarak Beşir (Atalay) beyi görevlendirdim. Kendileri de "filanca ismi görevlendirdim" dediler. Beşir Bey o zatı aradı, görüştü. "Ben size döneceğim" dedi hala dönecek.

BASIN TOPLANTISI YOK

(Ergenekon davasında müebbet hapis talebinin hatırlatılması üzerine) Devam eden bir dava süreci var. Anamuhalefet olsun yavru muhalefet olsun onlar kadar cesur değilim. Onlar anayasayı daha rahat çiğniyorlar ben o kadar muktedir değilim anayasayı çiğneme konusunda. Erdoğan'ın Danimarka'daki temaslarında basın toplantısı yapılmayacak ve programların çoğu basına kapalı olacak. Karar Danimarkalı yetkililer tarafından alındı. Erdoğan'ın 2005'te Danimarka'ya yaptığı ziyarette, Roj TV'nin, basın toplantısı salonuna alınması nedeniyle kriz yaşanmıştı. Erdoğan, dönemin Danimarka Başbakanı Rasmussen ile yapacağı basın toplantısına, katılmayıp Türkiye'ye geri dönmüştü.

TBMM'DE ÇÖZÜM ZİRVESİ
Grup toplantısında CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ile çeşitli il ve ilçelerden AK Parti'ye katılan belediye başkanlarına rozetlerini takan Başbakan Erdoğan daha sonra kurmaylarıyla Meclis'te çözüm zirvesi yaptı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ankara Milletvekili ve Danışmanı Yalçın Akdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski güvenlik danışmanı Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'nun katıldığı toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Ahmet Aydın ve Mahir Ünal'ın da girdiği gözlendi.

'OLUR YA YAZACAĞIMIZ HATIRATA MALZEME KALSIN'
Başbakan Erdoğan, tutanakları sızdıranın kendilerine gerek kalmadan BDP tarafından açıklandığını söyledi; ancak olayın çaycıya havale edilmesini ise eleştirdi. BDP cephesinden yapılan "Bizden çıktı, ama milletvekilinden çıkmadı" açıklamasını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Eğer araştırırsanız belki oraya (milletvekiline) da bunun ucu dayanabilir. Bakın bunu da söyleyeyim. Her şeyi de benden istemeyin. Olur ya yazacağımız hatırata da malzeme kalsın" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'CHP döneceğim dedi, hala dönmedi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN