Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahmet Türk'ten Kürtlere uyarı

Ahmet Türk, bugünden sonra siyasetçilerin ve Kürt halkının sırtına daha ağır bir yük bindiğini ifade ederek, "Kürtler rehavete kapılırsa, işte "Öcalan süreci başlattı, biz de seyredelim' gibi bir yaklaşımın içinde olunursa çok şeyi kaybedebiliriz" dedi.

Giriş Tarihi: 22.3.2013 16:31
Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarının görkemli geçtiğine işaret ederek, "Ancak bu sefer beklenti fazlaydı. Özellikle Öcalan'ın vereceği mesajlara büyük bir merak vardı. Bir yandan şölen varken, diğer yandan siyasi mesajları dinlemeye çalışan muazzam bir kitle vardı. Şu ana kadar yaşadığımız Nevruzların en büyüğüydü" dedi.

Kürtlerin sürecin de bilincinde olduğunu söyleyen Türk, "Gelecekleri konusunda asla taviz vermeyen ama barışın sağlanması konusunda da büyük bir rol oynamıştır. Ancak hepimizde, Öcalan'dan Kandil'e kadar ve biz siyasetçilere kadar herkesin, halkımızın endişeleri var. Herkes adil, eşit bir yaşamı esas alan bir sürecin peşindedir. Bunun için de şüpheler ve kaygıların ortadan kaldırılması gerekiyor" diye konuştu.

Nevruz'da Kürt vatandaşların Türkiye ve dünya kamuoyuna önemli mesajlar verdiğini belirten Türk, "Barış için varız ama aldatılmaya ve barışın sulandırılmasına da karşıyız. Halk bu mesajı duruşuyla çok açık şekilde verdi. Halkın Öcalan'ın mesajlarını çok iyi okuduğunu ben biliyorum. Çünkü süreç siyaseti daha da olgunlaştırıyor" diye konuştu.

"BU DÖNEM MÜCADELENİN GELİŞTİRİLMESİDİR"

Yaşanların tarihi bir süreç ve değişim olduğunu vurgulayan Türk, şöyle konuştu:

"Öcalan'ın da mesajında açıkça dile getirdiği gibi bu dönem mücadeleden vazgeçme değildir, tam tersine mücadelenin geliştirilmesidir. Kişisel düşüncelerimi de biraz dile getirmek istiyorum. Aslında bugünden sonra yük siyasetçilerin ve Kürt halkının sırtına daha ağır bir şekilde binmiştir. Eğer bugünden itibaren doğru bir politika, ortak bir mücadele ruhuyla bu sürece katılırsa, bu önemli katkılar sunar. Ama Kürtler rehavete kapılırsa, işte "Öcalan süreci başlattı, biz de seyredelim' gibi bir yaklaşımın içinde olunursa çok şeyi kaybedebiliriz.

Tabii ki umutluyuz ama şunu da söylemek istiyorum; Bu işin başlangıcıdır."

"BARIŞA KARŞI ÇIKANLAR DEŞİFRE EDİLMELİ"

Yeni dönemde ayrıca ulusalcı kesimin etkisinin kırılması için de çalışmalar yapacaklarını söyleyen Türk, "Bunların sürece katkı vermeleri halinde güçlü bir barış rüzgarı eseceği gibi, karşı çıkmaları durumda ise tarihi vebal içinde olacakları mesajının kendilerine verilmesi gerekiyor. Bu konuda Türk ve Kürt aydınlarının doğru bir şekilde örgütleyip Kürtlerin bu barış talebine karşı çıkanlar deşifre edilmeli. Artık kimse kimseyi aldatmasın, rengini ortaya koymalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet Türk'ten Kürtlere uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN