Başbakan'dan kritik açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Gün silahları gömme, kanı durdurma, gözyaşını dindirme günüdür. Silahların konuştu değil, siyasetin konuştuğu bir süreç başlasın' dedi.

Giriş Tarihi: 22.3.2013 13:59 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 16:35
Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. Ak Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda dün Diyarbakır'da gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarına değinen Başbakan Erdoğan, kutlamalarda Türk bayrağının asılmamasını eleştirdi. Erdoğan, 'Ay yıldızlı bayrağımızın olmaması süreci sabote etmeye yönelik bir saldırı, bir provokasyondur. Biz dilerdik ki BDP bu oyuna gelmesin, aklı selim ile hareket etsin. Şanlı bayrağımız sahnede dalgalansın. BDP böyle ucuz provokasyonun içinde olmamalıydı. Bir taraftan çıkıp bizim bayrakla işimiz yok diyorsun diğer taraftan Diyarbakır'da bir tane Türk bayrağı koyamıyorsun. 76 milyonun bayrağını o meydanda dalgalandırmamak büyük bir samimiyetsizliktir. Kürtçe 'Nevruzunuz kutlu olsun' yazıyordu. Ne olurdu bir de Türkçe yazsın. Bu anlayışla, bu zihniyetle lokal bir parti olarak kalırsınız, daha ileriye gidemezsiniz bu tür provokasyonlar çözüm ruhuna ihanettir' diye konuştu.

İl Başkanlarına ve partililere son derece hassas bir süreçten geçildiğini ve bu süreçte dikkatli olmaları gerektiğini belirten Erdoğan, 'İçeriden ve dışarıdan saldırı olabilir ama bunlara karşı AK Parti teşkilat olarak çok uyanık olacağız çok sabırla bunlara karşı hareket edeceğiz. Terörden çıkar sağlamak isteyen çevreler var. Bunlar siyasette var, medyada da var, iş dünyasında da var, içeride var, dışarıda var. Çözümsüzlüğü adete ekmek kapısına çevirenler gençler öldükçe bundan kazanç sağlayanlar var. Çözümün karşısında direnenleri iyi tanımalarını milletimden rica ediyorum. Bu mesele çözülmesin diye kimlerin direnç sergilediği, kimlerin ayak direttiği milletimin görmesini istiyorum onu için hem birlikte soğukkanlılığımızı muhafaza edeceğiz. Gün silahları gömme, kanı durdurma gözyaşını dindirme günüdür silahların konuştu değil siyasetin konuştuğu bir süreç başlasın. İnsanların çatıştığı değil konuştuğu bir dönem başlasın istiyorum. Biz 2013 baharının kalıcı olmasını ülkemizin her gününün bir ilkbahar günü gibi olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Biz çok acı günler yaşadık çocuklarımız o acıyı yaşamasın adalet refah içinde birlik ve kardeşlik içinde yen bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edelim istiyoruz. Ak parti meyve veren ağaç olarak taşlanmaya devam edecektir gerek fiili gerek sözlü teşkilatımızı, partimizi hedef alacaktır hiçbir saldırı karşısında boyun eğmeyeceksiniz her daim uyanık her daim müteyakkız olacağız' dedi.

'AK PARTİ; HIZ KESECEK BİR PARTİ ASLA DEĞİLDİR'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıları lanetlediğini belirterek, 'AK Parti; bu tür alçakça saldırılarla yolundan dönecek, yolunu değiştirecek, frene basacak hız kesecek bir parti asla değildir' dedi.

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen çifte saldırıya değindi. Saldırıyı 'alçaklık' olarak nitelendirerek lanetlediği söyleyen Başbakan Erdoğan, terörün nereden gelirse gelsin kötü olduğunu ifade etti. Erdoğan, 'Ancak bir siyasi partinin genel merkezini, bir siyasi partiyi hedef alan terör hepsinden kötüdür. Zira siyasi parti demokrasi , siyasi irade, fikir özgürlüğü demektir. Terör partimize hedef alarak demokrasiye, fikir özgürlüğüne olan tahalmüzsüzlüğünü açıkça ortaya koymuştur. Burada anlamayanlar anlamak istemeyenler için altını bir kez daha çizmek istiyorum. AK Parti bu saldırılarla geri adım atacak bir parti değildir. AK Parti bu tür alçakça saldırılarla yolundan dönecek, yolunu değiştirecek, frene basacak hız kesecek bir parti asla değildir. AK Parti çapulculardan, çetelerden suç örgütlerinden terör örgütlerinden sinecek korkacak bunların önünde diz çökecek bir parti asla değildir. Nasıl ki Sultan Alparslan Malazgirt Savaşına kefeni ile çıktıysa, biz de kefenimiz ile çıktık' diye konuştu. AK Parti'nin köksüz bir parti olmadığını belirten Erdoğan, 'AK Parti siyaset sahnesine 2002 yılında çıkmış ama o gün zuhur etmiş bir parti değildir. AK Parti kökleri Malazgirt'e dayanan, Osmanlı'nın Selçuklu'nun birikimin özümzenmesi o mecrada ilerleyen kesintisiz bir davanın hareketin devamıdır. Bu dava bu hareket bu sabrın olduğu kadar cesaretin atılganlığın üzerine inşa edilmiş bir harekettir. Bu hareketin temelinde korkaklık yoktur. Ben defalarca ifade ettim korkaklar hiçbir zaman Zafer Anıtı inşa edememiştir bizim İstiklal Marşı'nın ilk cümlesi 'korkma' dır. Ecdadımız korkuyu nasıl yanına yaklaştırmadıysa biz de yaklaştırmayacağız. Ecdadımız nasıl hak bildiği yolda yürüdüyse, biz de bu yolda yürüyeceğiz ve koşacağız' dedi.

Geçmişte birçok saldırı ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Erdoğan, 'Son dönemde AK Parti'ye bu davaya karşı yeni bir saldırı başlattılar. İl binalarımıza, ilçe binalarımıza konvoylarımıza saldırdılar. Onlar bize saldırıyorlar. Elhamdülillah demek ki doğru istikametteyiz. Demek ki hak yolundayız, demek ki millettin, şehitlerin yolundayız. Taşlıyorlar, saldırıyorlar demek ki meyve veriyor hizmet üretiyoruz tüm milletine teşkilatıma sesleniyorum biz bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz. Bu yol hak yoludur dönme bilmez yürürüz. Kefeni ile yola çıkanları Allah'tan başka kimse durduramaz. Biz de bu yolda yürümeye devam ediyoruz' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan kritik açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN