Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çankaya'da renkli kutlaması

Giriş Tarihi: 22.3.2013 15:55 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 16:20

Cumhurbaşkanı , kutlamaları kapsamında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçileri heyetini kabul etti.

Heyeti kabul etmekten büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Bayramı'nın, toplumun tüm kesimlerini birbirine daha da yaklaştırdığını vurguladı. Abdullah Gül, heyette yer alan katılımcıların renkli kıyafetleriyle Çankaya Köşkü'ne baharı getirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Herkesin Nevruz'unu kutluyorum. Sadece Nevruz'u kutlayan bizler için değil, tüm insanlara baharın, huzur kardeşlik, barış, refah getirmesini temenni ediyorum. Bugün TÜRKSOY'un bütün Türk Dünyası'ndan getirdiği siz temsilcileri de burada görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum." dedi.

"ORTAK KÜLTÜR VE DUYGULARIMIZ BİRBİRİMİZİ DAHA ÇOK BİRLEŞTİRECEK"

"Hepinizi birer kültür sanat elçisi olarak görüyorum. Aslında farklı farklı devletlerde, topluluklarda yaşayan büyük bir milletin parçalarıyız. Sizlerin faaliyetleri, gayretleri, herkesi birbirine çok daha yaklaştıracak." diyen , "Ortak kültürümüz, ortak geleneklerimiz, bütün ortak duygularımız birbirimizi çok daha birleştirecektir. O bakımdan TÜRKSOY'a da gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Türk Konseyi olduğu gibi Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin de bu tip faaliyetlere destek verdiğini görmekten de ayrıca büyük bir memnuniyet duyuyorum." ifadelerini kullandı.

"BAHARIN TÜRK DÜNYASINA BARIŞ, HUZUR VE REFAH GETİRMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM"

Gelen heyetin renkli kıyafetleriyle Çankaya Köşkü'ne baharı getirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Bu baharın, en geniş olarak milletimize, halkımıza, Türk dünyasına, herkese barış, huzur ve refah getirmesini temenni ediyorum. Türk dünyasında karşılıklı faaliyetler, ziyaretler ne kadar çok olursa birbirimizi daha iyi keşfederiz. Çünkü hepimiz aynı soydan geliyoruz. Dolayısıyla bunu sadece bir güne hapsetmemek lazım." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov ile yumurta tokuşturdu. Ayrıca konuk heyet baharın gelişini simgeleyen içi meyve dolu bir tepsiyi Cumhurbaşkanı Gül'e sundu.

UNESCO tarafından 'Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras' listesine eklenen Nevruz, bu yıl Türk dünyasında merkez ülke olarak Türkmenistan'da, başkent Aşkabat'ta kutlandı.

TÜRKSOY HAKKINDA

TÜRKSOY, Türk dili konuşan ülkelerin kültür ve sanat alanlarında iş birliğini sağlayan uluslararası bir teşkilattır. TÜRKSOY teşkilatının ev sahibi ülkesi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Resmî dili Türkçe, yönetim merkezi Ankara'dır.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan'ın kültür bakanları, 1992 yılında İstanbul ve Bakü'de bir araya gelerek kültürel iş birliği yapmayı kararlaştırdı. 12 Temmuz 1993 tarihinde Almatı'da yaptıkları toplantıda da, TÜRKSOY'un Kuruluşu ve Faaliyet İlkeleri Hakkında Anlaşma'yı imzalamak suretiyle Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'ni (TÜRKSOY) kurmuşlardı. 16-17 Ekim 2009'da, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 26. Dönem Toplantısı'nda TÜRKSOY'un açılımı "Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı" olarak değiştirilmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya'da renkli Nevruz kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN