SABAH yazarlarına sorduk

Giriş Tarihi: 23.3.2013 01:57 Güncelleme Tarihi: 23.3.2013 17:37

Mavi Marmara saldırısının ardından kopan Türkiye-İsrail ilişkileri gelen özürle birlikte yeni bir rotaya giriyor. Sabah gazetesi yazarları herkesin merak ettiği soruların cevaplarını Sabah.com.tr'ye açıkladı.

Hakan HASTAOĞLU - Sabah.com.tr

İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak Türkiye'den özür dilemesi, öldürülenlerin yakınlarına tazminat ödemeyi kabul etmesi ve Gazze üzerinde yıllardır çok katı bir şekilde uyguladığı ablukayı kaldıracağını açıklaması dünya gündemine bomba gibi düştü.

İsrail tarihinde bir ilk olan özür meselesini ve Türkiye-İsrail ilişkilerinin bundan sonra izleyeceği yolu Sabah gazetesi yazarları değerlendirdi.

Özür İsrail'in yanlışlarını düzeltmesine yardımcı olacak

Mehmet BARLAS
Sabah Gazetesi Başyazarı

Türk dış politikası açısından da Ortadoğu dengeleri açısından da çok olumlu bir gelişmedir. Türkiye ile İsrail, İsrail kurulduğundan beri çok yakın ilişki içindeydi. İsrail'in son dönemde izlediği politikalar bu ilişkiyi incitti. Özellikle Mavi Marmara olayı ve Gazze ablukası bu ilişkilerin ana nedeniydi. Belli ki, Başkan Obama da devreye girdi, belli ki, İsrail'de de akıl ve hesap ağır bastı. Türkiye ile İsrail ilişkilerinin düzelmesi Ortadoğu'da çok sağlıklı bir gelişmedir. Başbakan Erdoğan ile Başbakan Netanyahu'nun yeniden diyalog kurmaları da bence alkışlanacak bir gelişmedir.

Dünya değiştiğine göre, dün ne varsa yarın bundan çok farklı olabilir. Bence Türkiye ile İsrail mutlaka çok iyi ilişki içinde olmalı, bu İsrail'in yanlışlarını düzeltmesine yardımcı olacaktır.

ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH yazarlarına sorduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN