Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözde değil özde vatandaş

Giriş Tarihi: 24.3.2013
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, SABAH Gazetesi Ankara Bürosunu ziyaret ederek Kürt sorunu konusunda Nevruz sonrası girilen sürecin kodlarını verdi. "Ne riskten korkarız, ne rant hesabının içinde oluruz" diyen Kurtulmuş'un mesajları şöyle:
AKİL ADAM ROLÜ: Akil adamlar, bir kısmı siyasetin içinden ama daha çok dışarıdan, tarafsız, Kürt meselesi üzerinde çalışan, etkisi olan insanlar arasından seçilecek.
ÇÖZÜMÜN MATEMATİKSEL İSPATI: 30 küsur senedir yaklaşık 32 bin kişi ölmüş. Bunun 25 bini PKK mensubu. Bir dönemde dağda 4 bin, 5 bin kişinin olduğunu düşünürsek, biz aslında dağı 5 kere indirmişiz, yeniden dolmuş. Sorunun sadece güvenlik tedbirleri ile çözülmesi mümkün değil. Matematik ispatı çok acı bir şekilde olmuş.
MAHŞERİ VİCDANI RAHATLATALIM: Türkiye'de 75 milyonunun geneline mesaj verme meselesi var. Bu ancak mahşeri vicdanı rahatlatarak olur. Kürtlerin hakkını hukukunu genişletecek, Türklerin de onurunu koruyacak adımlar atılırsa bu iş çözülebilir.
NE RANT NE DE RİSK DÜŞÜNDÜK: Bu ülkenin çocuklarının kanı bedava değil. Türkiye'de ilk kez bir başbakan, 'bunun bedeli ne olursa olsun sorunu çözmeye kararlıyız' dedi. Burada bir rant hesabı içinde olmadık. Ne riskten korkarız, ne rant hesabının içinde oluruz.
SÖZDE DEĞİL ÖZDE VATANDAŞ: Toplumsal kesimlerin kendilerini ikinci sınıf vatandaş ya da o "mağrur generalimizin" söylediği gibi 'sözde vatandaş' olarak hissetmelerinin temel nedeni 12 Eylül anayasası. 12 Eylül rejiminin Diyarbakır cezaevi, köyleri yakma gibi uygulamaları insanlara zorunlu istikamet olarak PKK'yı gösterdi. Birçok dışlanmışlık var. "Özde vatandaş" devletin sahibi, "sözde vatandaş" ise parya.
YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI:Esas planlama 2012'nin sonuydu. Diyelim ki Temmuz'a kadar devam etsin. İlanihaye devam etmez. Halkla dalga geçiyor gibi bir algı da ortaya çıkar. Olmazsa 330 milletvekilini bulup referanduma götürülür. Referanduma giderse 2010'dakinden (yüzde 58) 10 puana yakın daha fazla oy alarak bu anayasa geçer. Eğer bunu da bulamazsak bir anayasa teklifiyle 2014 seçimlerinde milletin karşısına çıkarız. 3 parlamento partisinin içinde bu anayasa teklifine destek verecek isimler olduğunu düşünüyorum.
MGK TBMM'YE BAĞLANSIN : Tam demokrasiyi sağlamak için MGK'yı anayasal bir kuruluş olmaktan çıkartıp, milli güvenlik meselesini TBMM'nin iradesi altına vermediğimiz şart.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözde değil özde vatandaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN