Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da 'ye şafak u

AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı binalarına düzenlenen terör saldırılarının faillerinin yakalanması için Ankara polisi sabah saatlerinde 21 ayrı noktaya eş zamanlı düzenledi. Terör örgütü 'ye yönelik düzenlenen operasyonlarda örgütün Ankara il sorumlusunun da aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 25.3.2013 07:07 Güncelleme Tarihi: 25.3.2013 12:45
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyla ilgili terör örgütü 'ye hava destekli düzenledi.

Operasyon, sabahın ilk saatlerinde başladı. 21 ayrı adrese eş zamanlı düzenlenen operasyon kapsamında Liman- İş Sendikası Genel Merkezi ve Genel İş Sendikası Genel Merkezi'nde de aramalar yapıldı.

Sabah 05.45'te Liman-İş Sendikası'nın genel merkez binasına gelen polis ekipleri, aramalarına başladı. Dış kapıyı kırarak içeri giren polis ekipleri, kişi ve parmak izi araması yaptı. Yaklaşık 2 saat süren arama, saat 08.00 civarında sona erdi. Polis ekiplerinin, hiçbir evrak almadığı bildirildi.

Sabahın ilk saatlerinde aralarında Emniyet'in üst düzey yetkililerinin de aralarında bulunduğu terörle mücadele uzmanları helikopterle Ankara Atatürk Lisesi'nin Sıhhıye'deki bulunan bahçesine iniş yaptı.


DHKP-C'NİN ANKARA İL SORUMLUSU GÖZALTINDA

Polis yetkilileri, Liman- İş Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan aramaları yerinde gözlemledikten sonra yine aynı helikopterle bu kez Ulus'taki Genel- İş Sendikası Genel Merkezi'nin bulunduğu bölgeye geçti.

Genel İş ve Liman İş Sendikası Genel Merkezi'nin de aralarında bulunduğu adreslere yapılan baskınlarda gözaltılar olduğu bildirildi.


10 GÖZALTI

Özel Hareket ekiplerinin de destek verdiği operasyonda, aralarında DHKP-C örgütünün Ankara il sorumlusu olduğu ileri sürülen G.M'nin de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Operasyonların yapıldığı sokaklarda giriş ve çıkışları da yüzleri kar maskeli özel harekat polisleri tuttu. Polis, sendikanın bulunduğu iş hanına girişlere izin vermedi.

Adalet Bakanlığı'na yapılan bombalı saldırıya karıştığı belirtilen Hasan B.'nin Liman İş Sendikası'nın 1992-1999 yılları arasında Genel Başkanlığı'nı yaptığı açıklanmıştı.


CHP'Lİ TANRIKULU: ŞİDDETLE KINIYORUM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıların ardından terör örgütü DHKP-C'ye yönelik başlatılan operasyonda Genel-İş Sendikası'nda arama yapılmasına ilişkin, ''Bugün yapılan arama yöntemi tam bir pervasızlık, tam bir hukuk dışılık. Bu operasyonu ve yöntemini şiddetle kınıyorum'' dedi.

Tanrıkulu, Genel-İş Sedikası'nın bulunduğu işhanından ayrılırken, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin 25 yıl boyunca Genel-İş Sendikası'nın avukatlığını yaptığını belirtti. Sendikanın kurulduğu 1962 yılından bu yana Türkiye'nin en köklü sendikalarından olduğunu dile getiren Tanrıkulu, 76 bin üyesi ile ülkede demokrasi mücadelesi verdiğini söyledi.


SENDİKA BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın Örgütlenme Dairesi Başkanı Remzi Çalışkan, ''Bizim kurumsal yapımızla, kurumsal işleyişimizle Genel-İş Sendikası'nın kurumsal varlığıyla, aranan şahısların herhangi bir ilişkisi, alakası yoktur'' dedi. Çalışkan, sendika genel merkezindeki arama devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çalışkan, operasyonun hukuksuz olduğunu, polisin odaların kapılarını kırarak içeri girdiğini ileri sürdü.

Polisin kendilerine operasyonun gerekçesinin, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırıların şüphelilerinin aranmasıyla ilgili olduğunu söylediğini kaydeden Çalışkan, ''Bizim kurumsal yapımızla, kurumsal işleyişimizle Genel-İş Sendikasının kurumsal varlığıyla aranan şahısların herhangi bir ilişkisi, alakası yoktur. Sendika, emek mücadelesi veriyoruz. Ancak bizi bu tür olaylarla ilişkilendirmek doğru değildir. Bunu bir saldırı olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu. Sendika genel merkezinde aramanın devam ettiğin belirten Çalışkan, genel merkezden şu ana kadar herhangi gözaltı olmadığını söyledi.


LİMAN İŞ SENDİKASI: ''SENDİKAMIZ HAKKINDA OLUŞTURULAN OLUMSUZ İMAJ, SEBEP OLUNAN MADDİ HASARDAN DAHA BÜYÜKTÜR"

Liman-İş Sendikasından yapılan açıklamada, ''Sendikamız hakkında oluşturulan olumsuz imaj, sebep olunan maddi hasardan daha büyüktür'' görüşüne yer verildi.

Liman-İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu sabah sendika genel merkezinde yapılan arama eleştirildi. Aramada, sendikanın bulunduğu binanın ana, daire girişi ve muhasebe bürosunun kapılarının kırıldığı ileri sürüldü.

Olay yerine gelen sendika yönetimine, 1992-1999 yılları arasında sendika genel başkanlığı görevi yapmış Hasan Biber'in arandığının söylendiği belirtilen açıklamada, 1999'dan beri Biber'in sendika ile ilişkisinin kalmadığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Bu baskınla sendikamız, kamuoyu nezdinde zan altında bırakılmıştır. Sendikamız hakkında oluşturulan bu olumsuz imaj, sebep olunan maddi hasardan büyüktür. Baskında bütün binada parmak izi araması yapılmış ancak herhangi evrak veya bilgisayar kaydı alınmamış, gözaltı olmamıştır. Aramaya ilişkin tutanak düzenlenmiş, yöneticilerimize imzalatılmış ancak talebimize rağmen bir sureti tarafımıza verilmemiştir.
Bu keyfi ve siz aramadan dolayı sendikamız zor durumda kalmıştır. Liman-İş Sendikası, işçilerin hak ve çıkarlarını korumak amacıyla mücadele eden bir demokratik kitle örgütüdür. Sanki bir suç örgütüymüş gibi bir tablo yaratılarak basılması, son zamanlarda sendikalar üzerinde oynanan oyunların bir parçası olduğunu düşündürmektedir.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da DHKP-C'ye şafak operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN