Arınç'tan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 25.3.2013 19:17 Güncelleme Tarihi: 25.3.2013 19:28
Bursa'daki tepkiyi anlayışla karşılıyorum. Ancak bize gelen rakam onların abarttığı rakamların üçte biridir. MHP tabanında bu çözüm sürecinden umutlu olan ve bu sürece destek olan büyük bir kesim olduğunu da biliyorum.

Anketlerden biliyoruz ki bu sürece ümitle bakan milyonlar vardır. Bu süreci kötülemek isteyenler azınlıktır. Ancak tepkilerini göstermek de demokratik bir haktır. Daha önce Bahçeli'yi takdir etmek için 'Ülkücüleri sokağa dökmüyor' denirdi.


Bundan sonraki sürecin stratejisini hükümetimiz belirleyecektir. MHP'nin Bursa mitinginde çok büyük bir kalabalık olmamıştır. Sürece destek verenlerin Bahçeli'ye destek verenlerin yüz mislidir. Civar illerden gelenlerle bu meydan dolmuştur. Oradaki insanların sayısı Bursa nüfusunun yüzde 2'si, seçmen sayısının ise yüzde 1'idir. Siyaseten Bahçeli hayatının en büyük hatasını yapmıştır. Zamanı geldiğinde vurur kırar yapacağınızı yaparsınız demesi siyasi hayatının en büyük handikapıdır. Güya bizi tehdit ederek kararlılık göstermeye çalışıyor. Bu kendisine de yakışmıyor partisine de yakışmıyor. Bundan sonra yapacağı mitinglerde tekrarlamamasını tavsiye ediyorum.

Sayın Bahçeli'yi tebrik ve takdir etmek lazım, çünkü ülkücüleri sokağa dökmüyor. 300-500 kişinin 'öl de ölelim, vur de vuralım' tezahüratına karşı Bahçeli'nin 'onun da zamanı gelecek' sözü halkı kanunsuzluğa teşvik ve tahrikten başka bir şey değildir. Kendisi bu sözlerini tevil etmedikçe hayatının en büyük hatasını yapmıştır. Sayın Bahçeli'nin 'onun da sırası gelecek' hitabını siyasi hayatının en büyük hatası olarak görüyorum. Biz bunlara müstehak değiliz. Sayın Bahçeli bu sözlerin altında kalacaktır. Barajın altında kalacağını bilen büyük bir siyasi partinin lideri, hiçbir zaman göstermediği kararlığı güya bizi tehdit ederek göstermeye çalışıyor.

- PKK nasıl çekilecek?

Çekilme sürecinde bir düzen içerisinde gerçekleşecektir. 99'da yapılanların tekrarlanmamasını söylemiştir. Bundan sonrası silahların susması ve yurtdışına çıkmaktır. Nasıl gerçekleşeceğini bana sormayın. Bu sürece nasıl gelindiğini dikkatli bir şekilde yaptık bundan sonra da öyle olacak.
-İsrail'in özrü hakkında neler söyleyeceksiniz?

Cuma günkü gelişme çok önemli bir gelişmedir. Kararlılığımızın inançlılığımızın bir ödülüdür. Aradan 72 saat geçti ana muhalefet liderinden bir açıklama duymadık. Bu sevinci söyleyemeyip paylaşamayıp altında birşeyler aramasını garipsiyorum. Bu bir başarıdır. Bunda Başbakanımız hükümetimizin büyük katkısı vardır. Evet özür dilenmiştir. Bu haksız fiilin sahibi biziz. Ölmeye yaralanmaya askerlerimiz yol açmıştır, özür dileriz denmiştir. Tazminat konusu da süratle yerine getirilecektir. Üçüncüsü de Gazze'ye ambargonun kalkmasıdır. Bu da sonuna kadar takip edilecektir.

-Akil adamlar komisyonunda yer alacak isimler üzerine bir değerlendirme yapıldı mı?

Üzerinde hiçbir görüşmemiz olmadı. Bülent Arınç olarak gazetede adı geçenleri magazinleştirmek olarak görüyorum. İşe başka açıdan baktıkları görülüyor. Bu konu her kesimden isim alınacaktır. Türkiye'nin 7 bölgesine hitap eden akil adamlar topluluğu olacaktır. Kılıçdaroğlu Meclis'te kurulmasını istiyor. Bu da içtüzüğü bilmediğini gösteriyor. Şu anda bu mümkün değil. Meclis'i bu konuya dahil etmenin sakıncaları da olabilir.

-Özür ile ilgili İsrail'in Türkiye ile anlaşmaları olduğu söyleniyor. Bununla ilgili siz ne diyeceksiniz?

Spekülasyonlara kulak verilmez elinin tersiyle itilir. Veya gülünür. Taleplerimizin haricinde hiçbir şey olmadı ve 1 santim geriye gidilmedi. Türkiye'ye karşı açıkça özür dilendi. Bunun arkasında hiçbir spekülasyon yoktur.

-AK Parti ve Bakanlığa yapılan saldırılarda bulunan lav silahında ergenekon davasındaki lav silahlarıyla seri numara uyumu oldu. Bu saldırıların Başbakanımızın dediği gibi Ergenekon bulguları var mıdır?

Bu olayla ilgili soruşturma devam etmektedir. Failler belli. Bununla ilgili baskınlar gözaltılar oluyor. Örgüt bu olayın sahibi olduğunu kabul etti. Başbakanımız da bu işte Ergenekon'la bağlantılı olabilir dedi. Bunu da soruşturma sonrasında göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN