Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilme için güvenli koridor oluşturulacak

Giriş Tarihi: 25.3.2013

İmralı'nın çağrısının ardından Türkiye içinden Kuzey Irak'a geçiş yapacak PKK'lılar için TSK güvenli koridorlar oluşturacak. Olası provokasyonlara karşı güzergâhlardaki güvenliği asker sağlayacak

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın sınır dışına çekilme çağrısına Kandil'den de destek gelirken, gözler sürecin teknik hazırlıklarına ve nasıl işleyeceğine çevrildi. 1999'da örgüt üyelerinin çekilmesi sırasında 500 teröristin öldürülmesi nedeniyle Kandil çekincelerini açıklamıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise benzer tabloların yaşanmayacağı yönünde açıklama yaparak "Geçmişte PKK çekilirken malum infazlar yapıldı. Bu tür infazların teşvikçisi olmayacağız" demişti. Edinilen bilgiye göre, çözüm sürecinin önemli aktörlerinden olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sınır dışına çıkma süreciyle ilgili ayrıntılı planlar hazırlıyor. Buna göre, çıkış bir takvime bağlanacak. Yaklaşık 3 aylık bir süre zarfına yayılması beklenen takvimde, çıkışlar için çeşitli güzergâhlar saptanacak. Teröristlerin Türkiye içinde bulundukları bölgeler dikkate alınarak hazırlanacak güzergâhlardan kontrollü şekilde Kuzey Irak'a çıkışları yapılacak. TSK, sınır ötesine çıkışta güvenlik zafiyetlerine karşı da gerekli önlemleri alacak. Sınır boyunca yapılacak gözetimle farklı unsurların girişine izin verilmeyecek. Örgütün çekilme için hazırlıklara başladığı öğrenildi. Alınacak önlemlere rağmen çıkış sürecinde çeşitli provokasyonların olması muhtemel. Öcalan, İmralı'ya giden üçüncü heyete bu konudaki çekincelerini anlatmıştı. Örgütün çıkış konusunda hızlı olmasını isteyen Öcalan, bu süreçte hem devlet hem de PKK içinde çözüme karşı çıkan grupların süreci sabote edebilecek girişimlerde bulunabileceğini aktarmıştı.

7'ŞER KİŞİLİK 4 AKİL ADAMLAR KOMİSYONU
Terör örgütü üyelerinin sınır ötesine çekilmesindeki önemli adımlardan biri de Akil Adamlar Komisyonu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın isim havuzu hazır dediği bu komisyonda 25-30 kişilik bir liste oluşturulması planlanıyor. Komisyonda, 7'şer kişilik 3-4 alt kurul olacak. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, barışa katkı sunacak, kararlı, iradeli insanlara ihtiyaç bulunduğunu belirterek, "Seçici olmak gerekir. Ne BDP, ne de AK Partili olmamalı. Sivil insanlar olmalı. Kadın ve erkeklerden oluşmalı. Fikirsel olarak yaklaşıp seçici olmak gerekiyor. Biz de önerilerde bulunacağız" dedi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da komisyonun tarafsız isimlerden ve farklı kurum temsilcilerinden oluşması gerektiğine işaret ederek, "Benzeri sorunlar yaşayan ülkeler de çözüm için bu tür komisyonlar oluşturmuş. İknada rol oynayacak kurumların da içinde yer alması gerekir. Artık bu yoldan geriye dönüş yok. Barışa olan inanç güçlenmeye devam etmeli" değerlendirmesini yaptı.

KARAYILAN: ÇEKİLME SONBAHARA SARKAR
Gazeteci Hasan Cemal, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ile Kandil'de görüştü. t24.com.tr internet sitesinde yayımlanın röportajda Karayılan, çekilmenin güvenliği için hükümet ve Meclis'in karar alması gerektiğini belirtti. Sağlıklı geri çekilme için İmralı-Kandil hattının hızlı çalışması gerektiğini söyleyen Karayılan "Çekilmeyi takip edecek ve sorunları çözecek 30 kişilik bir akil adamlar heyeti kurulabilir. Ne kadar hızlı davransak da geri çekilme sonbahara kadar sarkar. Çekilme için önce ikna gerekir" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme için güvenli koridor oluşturulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN