Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Normalleşmenin kırmızı çizgileri

Özür sonrası Türkiye, İsrail ile ilişkilerde temkinli davranıyor. Gazze'ye konulan ambargo kaldırılmadığı sürece, kritik askeri projelerde veto devam edecek

Giriş Tarihi: 25.3.2013
İsrail'den gelen özür Türkiye-İsrail ilişkilerini Mavi Marmara öncesi düzeye taşıyacak. Ancak kaynaklar ilişkilerin her alanda eskisi gibi olmayacağının altını çiziyor. Askıya alınan askeri ilişkiler özrün ardından "sınırlı" normalleştirilecek. İki ülke karşılıklı olarak büyükelçi gönderme hazırlığı başlatırken, kaynaklar istihbarat ve askeri alanda ilişkilerin eskiye dönmesinin zaman alacağını belirtiyor. Askeri alandaki projeler yeniden canlandırılacak, ancak Gazze'ye konulan ambargo kaldırılmadığı sürece kritik alanlardaki veto devam edecek. Bu kapsamda Türk semaları İsrailli pilotların eğitim uçuşlarına açılmayacak. Doğu Akdeniz'de görev yapan Türk Fırkateynleri bölgede kalmaya devam edecek. İsrail pilotlarının 2009'dan bu yana davet edilmedikleri Anadolu Kartalı Tatbikatı'ndaki veto ise İsrail'in Gazze'ye koyduğu ambargoyu kaldırmadığı sürece devam edecek. Doğu Akdeniz'de İsrail'e karşı uygulanan "Seyrüsefer serbestisi" yaptırımı kapsamında bölgeye gönderilen Türk Fırkateynleri de geri çekilmeyecek. Bu gemiler Gazze'ye gönderilen sivil yardım gemilere koruma sağlayacak.

GÖZLER BÖLGE BARIŞINDA
Öte yandan, Askeri alanda bazı olumlu gelişmelerin yaşanması da bekleniyor. Türkiye'nin İsrail'e yönelik uyguladığı veto kapsamında askıya alınan 3 önemli proje yeniden hayata geçirilecek. F-16 ve F-4 uçaklarına entegre edilecek "Gözlem podu", "Sar sistemleri" ve "Datalink projesi" kaldığı yerden devam ettirilmesi için görüşmelere başlanacak. Türkiye, İsrail'e yaptığı askeri tekstil ihraç vetosunu da kaldıracak. Türkiye, askeri alanda İsrail'e 2010'da 1 milyar 520 milyon dolar ihracat yapmıştı. Bu arada Ankara tam normalleşmeyi bölge barışına endeksledi. Türkiye-İsrail ilişkilerini zedeleyen sürecin Gazze'ye 2009'da yapılan Dökme Kurşun operasyonuyla başladığına dikkat çekiliyor. "Özür, İsrail-Türkiye ilişkilerini Mavi Marmara saldırısı öncesi düzeye taşıyacak. Ancak ilişkilerin 2009 öncesi düzeye taşınması Ortadoğu barışındaki gelişmelere bağlı olacak" ifadesi kullanılıyor. İki ülke istihbarat örgütlerinin ilişkisi de sınırlı olacak. İstihbarat ilişkileri değerlendirilirken kaynaklar "Bu kurumların işi savaştayken bile görüşmek. Elbette görüşebilirler. Ancak işbirliği farklı bir konu. İstihbarat kurumları arasındaki ilişkinin kesin çerçevesi olacak" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Normalleşmenin kırmızı çizgileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN