Arınç: Çekilmede muhatap TBMM değil hükümettir

Giriş Tarihi: 26.3.2013

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu'ndan sonra konuştu: Çekilme, hükümetin takip edeceği strateji çerçevesinde yapılacaktır

Kritik gündem maddeleriyle toplanan Bakanlar Kurulu'nda, çözüm süreci kapsamında PKK'nın sınır dışına çekilmesi, İsrail'in özür dilemesi ve DHKP-C operasyonları ayrıntılı olarak değerlendirildi. Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan ve yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu sonrası bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şunları söyledi:
ÇEKİLME HÜKÜMET STRATEJİSİ: Nevruz'da okunan mektupta ileri sürülen hususlar, arzu ettiğimiz sona doğru iyi gelişmeler olarak değerlendirildi. Son 3 ayda gelinen tablo ilerisi için ümit verici. Bundan sonraki süreçte çatışmasızlık ve eylemsizlik başlatılmış durumda. Bu konuda muhatabın hükümetimiz olduğunu, TBMM olmadığını ve bundan sonra da olmaması gerektiğini ifade ediyorum. Dolayısıyla çekilme nasıl olacak bunlar TBMM'nin görev alanı içinde değil, hükümetimizin takip edeceği strateji çerçevesinde yapılacaktır.
VATANDAŞIN DESTEĞİ BÜYÜK: Biz anketlerden biliyoruz, vatandaşla temaslarımızdan görüyoruz ki bu sürece ümitle bakan milyonlar var. Bu süreci kötülemek isteyenler çok küçük bir azınlıktır.
ÇEKİLME DÜZEN İÇİNDE OLACAK: Çekilme sürecinde elbette bir düzen içinde gerçekleştirilecektir ve bu konuda Başbakanımızın 1999'da yaşanan olayların tekrarlanmayacağı konusunda teminatı vardır. Çekilmenin ve dışarı çıkmanın, çatışmasızlık ve eylemsizlik sürecini ilan ettiler. Bundan sonrası silahların susması ve topraklarımız dışına çıkmasıdır. Bu da çok ince bir çizgi içinde ve çok büyük bir dikkatle gerçekleştirilecektir.

'BAHÇELİ HATA YAPMIŞTIR'
"Bursa 'da ki MHP mitingine katılan insanların ortaya koyduğu tepkiyi anlayışla karşılıyorum. İki gündür Bahçeli'nin sözleri (vurup kırmanın zamanı gelecek) gündemi meşgul ediyor. Bugüne kadar Bahçeli'nin ortaya koyduğu iradenin tam tersidir, bu açıkça halkı suç işlemeye tahriktir ve teşviktir. Bu konuda savcılar ne düşünecektir bilmiyorum ama siyaseten Sayın Bahçeli siyasi hayatının en büyük hatasını yapmıştır."

AKİL ADAMLAR ELEŞTİRİSİ
"Gaz etelerd e yer alan isimlerin bir kısmını magazinleştirmek olarak görüyorum. Başbakanımız, bir havuz içinde bu konuda etkili olabilecek, birikimi olan ve karşısındaki kitleye bir düşünce açıklayabilecek insanların olmasını arzu etmektedir. Bu konuda her kesimden isim istenecektir. Sayın Kılıçdaroğlu komisyonun Meclis'te kurulmasını arzu ediyor. Akil adamlar komisyonu adıyla bir komisyonu kurmak mümkün değil."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: Çekilmede muhatap TBMM değil hükümettir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN