'Çekilme yasası' yok

PKK 'nın sınır dışına çekilmesi konusunda dile getirilen yasal güvence şartına hükümet sıcak bakmıyor. Bu konuda rolü "Akil İnsanlar Komisyonu" üstlenecek

Giriş Tarihi: 26.3.2013
Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarının ardından çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildi. Terör örgütü PKK, çekilme konusunda yasal güvencede ısrar ederken, sürecinin ikinci aşamasında 4 kritik adımın atılması öngörülüyor. Abdullah Öcalan TBMM'ye muhatap edilmeyecek, çekilmeye yasal güvencenin uzun vadede hukuki sakıncaları gözetilerek adım adım ilerleme sağlanacak. Buna karşın, 7'şer kişilik gruplardan oluşacak Akil Adamlar Komisyonu ve alt komisyonlar bu konuda rol üstlenecek. Kriz döneminde alt komisyonlar da danışma mekanizması görevi görecek. Sürece ilişkin yasal düzenlemenin çekilme değil Akil Adamlar Komisyonu ile sınırlı olması bekleniyor. Adalet Bakanlığı yetkililerine göre, PKK'lıların çekilmesine yönelik bir yasal düzenleme Anayasa'ya aykırılık içerir. Yetkililer, "Bu komisyonun nasıl işleyeceği, görev tanımı, yetkileri konusunda bir yasal çerçeve hazırlanabilir. TBMM'ye bağlı olmasa dahi içinde Meclis'ten üyeler ya da eski vekiller olabilir" değerlendirmesini yaptı. Akil Adamlar Komisyonu'nun dayandırılacağı yasal zeminin bu hafta netleşmesi bekleniyor. Çekilmeye yasal güvence verilmemesine karşın, demokratik adımlar kapsamında Türk Ceza Kanunu, Seçim Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu gibi bazı yasalarda çözüm sürecine katkı sunacak düzenlemeler bekleniyor. PKK lideri Abdullah Öcalan da, Akil İnsanlar Komisyonu için isim listesi hazırladı. Bu listeyi, kendisini ziyarete gelen 3. BDP heyetine verdi. Listede, Mithat Sancar, Hasan Cemal, Leyla Zana gibi isimlerin yer aldığı belirtiliyor. BDP hem bu listeyi hem de yeni süreci görüşmek üzere hükümet kanadı ve Adalet Bakanlığı'ndan randevu isteyecek. BDP Grup Başkanvekili İdris Balüken, Akil Adamlar Komisyonu oluşmasının önem arz ettiğini belirterek, "Bizim de kafamızda isimler var" dedi. Balüken, "Çekilme için yasal düzenleme yapılması lazım. Bunun için sürece ihtiyaç var. Oluşacak bu komisyon yasal süreci hızlandırır, süreci rahatlatacak yasal düzenlemeler olabilir. Bunun için biz de çalışma yapıyoruz. Siyasi partilerle görüşmek için heyet oluşturacağız. Özellikle CHP ile görüşeceğiz. Bu süreçte MHP'ye gitmeyi düşünmüyoruz" dedi. Öcalan'ın, örgüt içindeki farklı grupların sabotaj niteliğindeki eylemlerine karşı dikkatli olunması ve gruplar halinde sınır dışındaki güvenli noktalara çekilmesi talimatını verdiği belirtiliyor. Diğer yandan, PKK, çekilme sürecinde Öcalan'ın müdahil olmasını istiyor. Örgüt militanlarının Kuzey Irak'a geldikleri rotada dönmelerine sessiz kalınırken, olası provokasyonlara karşı tedbirli davranılacak. TSK unsurları, özellikle insansız hava araçlarıyla süreci anlık takip ederken, militanlar sınır dışına çıkana kadar "kontrollü biçimde takip" devam edecek.

'SAVCI ÇIKIP DAVA AÇARSA'
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, İmralı görüşmelerine yasal güvence talep etti. Kışanak, Oslo görüşmeleri nedeniyle MİT Müsteşarı ve MİT görevlilerine açılan soruşturma ve kendileri hakkında hazırlanan fezlekeleri anımsattı ve İmralı'da yürütülen görüşmelere de bir savcının çıkıp dava açabileceğini söyledi. CHP'nin de sürece katılması gerektiğini vurgulayan Kışanak, "CHP'nin kendini demokratik çözüm sürecine katması lazımdır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çekilme yasası' yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN