Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilme için Erbil de devrede

Giriş Tarihi: 27.3.2013
PKK'nın çekilme ve silah bırakma sürecinde Erbil de aktif rol üstlenecek. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, dün, ilk kez BDP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Kandil'e terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın mektubunu götüren BDP heyetini Erbil'deki evinde ağırlayan ve özel jetiyle gönderen Barzani, dün de "Öcalan'ın mektubunu destekliyoruz. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sergilediği tavrı takdir ediyoruz. Süreci desteklemeye devam edeceğiz" dedi. BDP Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşmeye, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Eş Başkan Gültan Kışanak, DTK eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık katıldı. Zana'nın daveti üzerine gerçekleşen ve 40 dakika süren görüşmenin temel gündemini, suça karışan PKK'lıların sınır dışına çıkması oluşturdu. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, PKK'lıların sınır dışına çıkma sürecinde provokasyonların olabileceği endişesi dile getirildi. Bu konuda Kürt Yönetimi'nin de devrede kalmasının önemine vurgu yapıldı.

BAŞBAKAN'A ÖVGÜ

Barzani, çıkışta da Demirtaş'la kameraların karşısına geçerek "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sergilenen tavır takdire şayandır. Umudumuz o ki başlayan bu süreç Türkiye bütünlüğü içinde olacaktır" dedi. BDP'lilerin Nevruz'unu kutlamak için ziyarette bulunduğunu anlatan Barzani, "Türkiye'de barış yönünde atılan adımlardan duyduğumuz sevinci dile getirdik" diye konuştu. Demirtaş da, "Barzani'nin sürecin sağlıklı yürümesi için katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi. Zana ise Barzani'nin partiye ilk ziyareti olduğunu ifade ederek, "Herkes Kürtlerle görüşüyor ve el uzatıyor. Kürtlerin de artık birbirine el uzatma zamanının geldiğini bilmesi gerekiyor" dedi.

'Meclis sırtını dönmemeli'
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parlamento'nun "tarihi helalleşme ve barış sürecine" sırtını dönmemesini isteyerek, provokasyona açık bir ortamda geri çekilenin de karakoldakinin de güvenceyi ihtiyacı olacağını söyledi. "Akil adamlar" yerine "akil kadınlar" komisyonu öneren Demirtaş, partisinin grup toplantısında şunları söyledi:
(Uludere) Devlet adına özür neden çok görülür? Buradan bir helalleşme örneği çıkarabiliriz.
(Çözüm süreci) Parlamentomuz helalleşme ve barış sürecine sırtını dönerek tarihsel rolünü oynayamaz. Sadece geri çekilenlerle ilgili değil, bu süreci yönetenlerle ilgili de yasal güvenceye ihtiyaç var. Hangi hukuka dayanarak bu çalışmaları yapıyoruz açığa kavuşmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme için Erbil de devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN