Çekilmek yetmez silah bırakılmalı

Sürecin amacının sınır dışında silahlı durmak değil, silahların bırakılması olması gerektiğini belirten Gül, "akil insanlar"la ilgili "Çerçeveyi hükümet çizecektir" dedi

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Akil İnsanlar Komisyonu ile ilgili önemli bir süreç içerisinde olunduğuna işaret ederek, önemli bir konunun Türkiye'nin gündeminden çıkartılması için çeşitli önerilerin, fikirlerin, dikkat çekici hususların paylaşılmasını normal gördüğünü söyledi. Gül "Herkesin bir şekilde katıldığı bir süreç olursa kalıcı olur. Senelerdir bu konularda fikir yürütmüş, düşünmüş, güzel şeyler yazmış insanlardan faydalanmak bu anlamda iyi olacaktır. İşin çerçevesini tabii ki hükümet ve şu anda bu işle ilgilenenler çizeceklerdir" dedi. Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya'yi Çankaya Köşkü'nde kabul eden Gül, Türkiye'nin iki sıcak gündem maddesini de değerlendirdi. Ortak basın toplantısında konuşan Gül, Akil İnsanlar Komisyonu ile önemli bir süreç içerisinde olunduğunu vurgulayarak, önemli bir konunun Türkiye'nin gündeminden çıkartılması için çeşitli önerilerin, fikirlerin, dikkat çekici hususların paylaşılmasını normal gördüğünü söyledi.

İSRAİL GEREKENİ YAPTI
Türkiye'de gerçek anlamda kardeşliğin ve barışın pekişmesi gerektiğini vurgulayan Gül, sınır dışında silahlı durmak değil silahların tamamen bırakılması gerektiğine dikkat çekti. Gül, "Dikkatle takip edilmesi gereken konular olduğunu herkes biliyor. Sağduyunun hakim olması, böyle bir süreç içerisinde olmayacak şeylerin gündeme gelmemesi gerekir. Tabii ki bu konuda çok değerli fikirleri olan aydınlar, entelektüeller var. Herkesin yapıcı şekilde düşüncelerini ifade ederek, katılmasında fayda var. Senelerdir güzel şeyler yapmış insanlardan faydalanmak iyi olur" dedi. Gül, İsrail'in özür dilemesiyle ilgili, "Mavi Marmara'ya yapılan çok büyük bir yanlıştı. Onun giderilmesiyle ilgili çok kesin tavrımız vardı. Nihayetinde İsrail bunu gördü ve yapması gerekenleri yapmış oldu. Bundan tabii ki memnuniyet duyuyorum" diye konuştu. Paul Biya da Türkiye'nin dostluğunu her zaman yanlarında hissettiklerini belirterek, ziyaret sırasında imzaladıkları ikili anlaşmalarla ilişkilerin daha da gelişmesini arzuladıklarını belirtti. Gül akşam da konuklarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilmek yetmez silah bırakılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN