Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludere raporuna kabul

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Meclis İnsan Hakları Komisyonu, Uludere raporunu, dün kabul etti. Muhalefet 'raporun geri çekilmesi'ni istedi. 28 Aralık 2011'de yaşanan ve 34 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan bombalama olayıyla ilgili "kasıt olduğuna ilişkin delil yok" sonucuna varan raporun görüşmeleri sırasında tartışma yaşandı.

'KASIT YOK' TARTIŞMASI
Komisyon, Uludere alt komisyonunun taslak raporunu görüşürken, toplantıya vekiller Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, BDP grup başkanvekili Pervin Buldan ve Sırrı Sakık başta olmak üzere çok sayıda BDP'li de katıldı. Ölenlerin ailelerinin komisyon toplantısına katılmak ve söz alma talepleri ise reddedildi. Komisyon toplantısında rapordaki "Olayın kasten yapıldığına yönelik olarak herhangi bir delil elde edilemediği görüş ve kanaatine ulaşılmıştır" ifadesine muhalefet karşı çıktı.

'VİCDANEN RAHATIM'
BDP'li Hasip Kaplan, "Nasıl kasıt yok dersiniz. Faili tespit etmediniz. Yaptığınız ihsası reydir" diye tepki gösterirken alt komisyon başkanı Şener, "Pilot bilgisi elimizde yok" karşılığını verdi. Kaplan ise "Sadece AKP'liler elde edememiş... Nasıl olmaz o zaman kasıt yok demeyin ihmal var deyin başka bir şey deyin" dedi. Şener de bu sözler üzerine, "Sizlerde varsa verseydiniz komisyona" dedi. Eleştirileri yanıtlayan komisyon Başkanı İhsan Şener "Vicdanen rahat olduğunu" söyledi.

'TALİMATI KİM VERDİ'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Uludere'de yaşanan olayların açıklanması gerekiyor. Talimatı kim verdi, bu konu bilinmeli"dedi. CHP'li Sezgin Tanrıkulu da basın toplantısında "Komisyonun olayı aydınlatmak yerine aklamaya ve gizlemeye çalıştığını" öne sürdü. BDP'li Ahmet Türk olayda hayatını kaybedenlerin aileleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "Bize yeni bir katliam yaşattı" ifadesini kullandı.

Ailelerden rapor tepkisi
Komisyonda, Uludere taslak raporu görüşülürken, BDP'li vekil Ertuğrul Kürkçü, Uludereli ailelerle basın toplantısı düzenledi. Ailelerin sözcüsü Ferhat Encü "One munite, dediği İsrail nasıl Türkiye'den özür dilediyse Başbakan da kendi vatandaşından özür dilemeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludere raporuna kabul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN