Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek: Komisyon Meclis dışında kurulur

Giriş Tarihi: 29.3.2013
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Akil insanlar komisyonunun Meclis dışında kurulabileceğini söyledi. Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Çiçek, sorulara şu yanıtları verdi:
Biz Meclis'te 3 tip komisyonla çalışıyoruz. Bir tanesi kanun tasarılarını görüşen daimi komisyonlar. İkincisi belli bir konuyu araştırma komisyonlarıdır. Bunlar 3-1 ay için kurulur. Yetmezse bir ay daha veririz. Üçüncüsü, partilerin muvafakatıyla kurulan komisyondur. Ama her üçünde de görev yapanların tamamı milletvekilidir. Halbuki, akil adamların hiçbirisi milletvekili değildir. Dolayısıyla Meclis'te, milletvekili olmayanlardan komisyon kurulamaz. Meclis'in dışında kurulur. Süreçten hükümet sorumludur.
(Yeni anayasa) Türkiye 2014 Ağustosu'ndan sonra çok farklı anayasal sorunla karşılaşacak Çünkü, cumhurbaşkanını halk seçecek. Aynı rayda hareket eden iki tren düşünün, birisi başbakanın, öbürü cumhurbaşkanının. Cumhurbaşkanı daha yüksek bir oyla icranın başında. Yetki çatışması ve politikalarda farklılık olacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek: Komisyon Meclis dışında kurulur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN