Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terk ettiği topraklara bakan olarak geldi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tahsil hayatını sürdürebilmek için 30 yıl önce Meriç Nehri'ni kaçak yollarla geçerek terk ettiği toprakları bakan olarak ilk kez ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 29.3.2013 13:03 Güncelleme Tarihi: 29.3.2013 13:17
1980'li yılların başında, sıcak bir ağustos gününde Meriç Nehri'nin sığ sularını geçerek ana vatana ayak basan, 4 yıl haymatlos (dünya vatandaşı) olarak yaşayan Bakan Müezzinoğlu, tıp eğitiminin ardından bir süre doktorluk yaptı. Daha sonra siyasete atılarak il başkanlığı, milletvekilliği görevlerinde bulunan Müezzinoğlu, bir süre önce Sağlık Bakanlığı görevine getirildi.

Zorlu ve macera dolu gençlik yıllarında ayrı kaldığı memleketine bakan olarak gelen Müezzinoğlu'nu, hemşehrileri sevinçle karşıladı.

TAKSİCİNİN PARASINI ÖDEMEK İÇİN BELİRLENEN ŞİFRE

Bakan Müezzinoğlu'nun Türkiye'ye kaçak yollarla geçmesinde yardımcı olan ağabeyi İsmail Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşinin aldığı kararı destekleyerek ona yardım ettiğini söyledi.

Türkiye sınırına gitmesi için kardeşine taksi ayarladığını anlatan ağabey İsmail Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

''Kardeşim Türkiye'ye kaçak olarak gitmek istediğini söylediğinde ona bir taksi ayarladım. Zorlu bir yolculuğun ardından Türkiye'ye geçti. Taksicinin parasını, Mehmet'in yüzüğünü getirdiğinde ödeyeceğimiz konusunda Mehmet'le aramızda anlaşmıştık. Taksici yüzüğü getirince 20 bin drahmi para verdim. İpsala'dan Türkiye'ye girdiğini öğrendim. Haber gelinceye kadar çok meraklandım. Haymatlos olarak kaldığı dönemde hem onun için hem bizim için zor oldu.''

Yeni görevinde Bakan Mehmet Müezzinoğlu'na başarı dileyen ağabey Müezzinoğlu, ''Küçük yaşlarda da doktor olmayı isterdi, arzuları gerçekleşti. Şimdi de bakan oldu, bizim için gurur verici bir şey. Hırslı, hevesli, çalışkandı. Batı Trakya'ya ve Türkiye Cumhuriyeti'ne hayırlı işler yapmasını dilerim'' diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu'nun ilkokul öğretmeni Hasan Ahmetoğlu da başarılı bir öğrenci portresi çizen Müezzinoğlu'nun doktorluk hayalini gerçekleştirdiği için öğrencisiyle gurur duyduğunu belirtti.

Ahmetoğlu, Müezzinoğlu'na her zaman güvendiğini ifade ederek, ''Mehmet'in kaçtığını öğrendiğimde 'bu çocuk okur, adam olacak, belli' dedim. Beni yanıltmadı. Tahminlerimden daha da iyi yerlere geldi'' dedi.

''ÖNCE BABAMI İKNA ETTİM''

Bakan Müezzinoğlu da Türkiye'de okumak istediğini ilk olarak babasına söylediğini anlatarak, şunları kaydetti:

''Babama 'ben Türkiye'ye okumaya gitmek istiyorum' dediğimde babam bana 'oku da Amerika'ya git' dedi. Bu benim için ciddi bir destekti, bu anlamda özgüven veren öğretmenlerim ve ailemden çok destek gördüm'' dedi.

Türkiye'ye gitme fikrine annesinin tepki vereceğinden çekindiği için önce babasına durumu anlattığını aktaran Bakan Müezzinoğlu, ''Babamı çözemezsem annemi çözmem mümkün değildi. Babamdan izni alınca evdeki fırtınanın büyük bölümünü çözmüştük ama yine de yaşanan fırtınayı anneme sormak lazım'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terk ettiği topraklara bakan olarak geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN