Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gidecek olan silahını bırakıp gider

Başbakan Erdoğan katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan "Süreci başarılı görüyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Başbakan Erdoğan çözüm sürecinde PKK terör örgütünün sınır dışına çekilmesi için "Silahın bırakılması lazım. Silah sırtındayken geçmesine asker bir şey yapmazsa suç işler, yardım yataklığa girer" dedi. Sınır dışına çekilme ile ilgili yasal düzenleme isteğine de değinen Erdoğan, "Bunun için yasal düzenleme talebi ile gelmek yasa bilmemezliktir" dedi. Erdoğan CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında şu mesajları verdi:

SÜREÇ İYİ GİDİYOR:
Süreci başarılı bir süreç olarak görüyoruz. Medyanın da olumlu yaklaşımları ile sürecin isaebetli gittiğine ve gideceğine inanıyorum. Geçmişteki bazı hatalar yapılmazsa başarılı olacağız.

DOĞUDA DESTEK YÜZDE 80
: Destek Doğu'da yüzde 77 ve Güneydoğu'da yüzde 80. Canı yanan yer orası. Buralarda maddi ve manevi kayıplar var. Biz oraya tüm imkânsızlıklara, zorluklara rağmen, eski rakamla 36 katrilyon yatırım yaptığımız halde bütün güzellikler rahatsızlık nedeni ile yansımıyor. Milli Eğitim Bakanımız Hakkâri'ye gitti. Döndükten sonra dedi ki, hava inanılmaz değişmiş. Esnafta, vatandaşta hareketlenme var. Okullarımız inşa edilsin, açılsın talebi olduğunu söyledi.

PAZARLIK YOK, HUZUR VAR:
Biz göreve geldiğimizde örgütün başı neredeydi malum. Her şeye rağmen bazı şeyleri göğüsledik. Daha önceki MİT müsteşarım döneminde ada görüşmelerini başlattık. Hepsi bugünlerin ön hazırlığıydı. Asla pazarlık konusu yapmadık. Zaman zaman genel af denmiştir. Hayır. Biz kalkıp şehitlere karşı af yetkisini kullanmayız.

PROVOKASYON İSTEYENLER OLACAKTIR: Bunu provoke etmek isteyen içeriden ve dışarıdan mahfiller olabilir. Türkiye'nin bölgede güçlü ve huzurlu olmasını açıkça istemiyorlar. Güçlü Türkiye'nin nelere muktedir olacağını biliyorlar.

K. IRAK İLE KAZAN KAZAN: Birileri Irak'ta kendine göre kazan kazan hesabı yapıyorsa Türkiye'nin de böyle bir kazan kazan hesabı vardır.

SİLAHSIZ ÇEKİLME: Gidecek olan, silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün. O bizi ilgilendirmiyor. Bırakıp gider. Çünkü aksi takdirde provokasyona çok müsaittir. Yasal zemin dendiği zaman hazırlanacak yasal zeminler anayasaya aykırı olamaz. Bu işin muhatabı hükümettir.

OSLO'DAN ÇIKAN DERS: Oslo sürecinde mağdur aranıyorsa başta MİT müsteşarımızdır, sonra biziz. Fatura bize kesilmek istendi. Kimse mağdur olmadı. Ama şimdi "yeniden bir Oslo süreci yaşamak ister misiniz?" dense ben müsaade etmem.

YASA BİLMEMEKTİR: Ben 'silahların susması'demiyorum, 'silahların bırakılması'diyorum. Silah senin sırtındayken, sınırdan geçiyorsun. Güvenlik gücü bunu gördüğü zaman ne yapacak? Suç işler, yardım yataklığa girer bu iş. Bununla ilgili bir düzenleme istemek yasa bilmemektir. Başbakan Erdoğan ilgili mercilerce şu anda Türkiye topraklarında bin 500 -2 bin teröristin varlığının telaffuz edildiğini de söyledi.

'GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE EYALET SİSTEMİNDEN KORKMAMALI'
Erdoğan eyalet sistemiyle ilgili sözlerine muhalefetin tepki gösterdiğinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu: "Bunlar, tarihi filan bilmiyorlar. Bunların tarih bilinci yok. Şimdi 'cumhuriyete savaş açmak' derken, bir defa dünyaya şöyle bir bakalım. Dünyada gelişmiş güçlü ülkelere bakarsanız, bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye, eyalet endişesi diye bir şey yoktur.

KALKINMAYI GETİRİR

Tam aksine eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getirir ve demokraside özellikle siyasi rekabeti getirir. Bu, güçlenme alametidir. Gelelim bizim kendi tarihimize. Osmanlı'ya baktığımız zaman, o güçlü Osmanlı'da mesela çok daha enteresan Lazistan eyaleti var, Kürdistan Eyaleti var. İniyoruz güneye yine aynı şekilde eyalet sistemleri var. Niye Osmanlı güçlü ve oralarda hiç çekinmeden rahatlıkla bunları vermiş. Bu konuda benim söylediğim şu: 'Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır.' Üniter yapı noktasındaki yaklaşım tarzı aslında bununla alakalı bir şey değil. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebilirsiniz. Tamamıyla bunu atıp götürme diye bir şey yok. '

ÖCALAN'A EV HAPSİ YOK
Erdoğan, "Al başkanlığı ver özerkliği veya Öcalan'a af değil ev hapsi" iddialarının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Bunu geçmişte de söyledim. Ev hapsi asla söz konusu değildir. Biz niye bu kadar bedel ödüyoruz İmralı'da. Çünkü normal bir F tipi cezaevine alsak her gün orada toplu mitinglerle mi uğraşacağız? Bu huzursuzluğumuzu daha da artıracağı için buna katlanıyoruz. Burada da risk alıyoruz. 'Al başkanlığı, ver şunu...' Haşa. Bunu söyleyen bizi iyi anlamamış."

'RUHBAN OKULUNA ENGEL VAR'
Erdoğan, Ruhban okulu için engel olup olmadığının sorulması üzerine "Engel var" dedi. Konuştuğu devlet başkanlarının "anlayışlı olsanız" dediğini belirten Erdoğan bunun için Atina'da iki caminin açılması isteğinde bulunduğunu anlattı, Batı Trakyada'ki müftünün de seçimle gelmesini dile getirdi.

KIYAMET KOPARDI
Başbakan Erdoğan içki yasağı iddiaları ile ilgili şöyle dedi: Afyonkarahisar'daki konuyu bütün içerğiyle bilmiyorum. Afyon valisi mi yaptı bilmiyorum. Kadıköy'de (İstanbul) CHP, belirli saatlerden sonra alkollü mekanları kapatma kararı almış. Yanlıştır demiyorum, ancak medyada bu konuşulmadı. AK Partili belediye yapınca kıyamet kopardı.

AKİL İNSANLAR 1-2 GÜN İÇİNDE BELLİ OLACAK
Erdoğan Akil İnsanlar Komisyonu ile ilgili şöyle dedi: "Akil İnsanlar Komisyonu çalışmalarında bir iki gün içinde bir yere varacağız. Sizin içinizden de olabilir. 7 bölgede 7'şer kişiden oluşan bir akil adamlar kadromuz olacak. Ama bunlar belirleyici olmayacak. Bunların bütün gayreti özellikle toplumsal algıyı oluşturmak, onu geliştirmek. Bu 7 kişinin içinde bir kişi başkan, bir kişi başkanvekili, bir sekretarya olacak. Başkanlarıyla bire bir mutahap olacağım."

'GÖRMEZ'E TEŞEKKÜR EDİLMELİ'

YENİ ANAYASA
Yeni anayasa çalışması çağrımız sona eriyor. CHP ve MHP'yi hazırlıksız gördük. B planımızı, C planımızı uygulamaya koyacağız. .

GÖRMEZ'İN SÖZLERİ
Diyanet İşleri Başkanımızın İzmir ile ilgili sözlerine karşı verilen tepki haksızlık. Başkan, atadığı müftünün tanımını yapıyor. Teşekkür etmemiz gerekirken, yeriyoruz. Artık bunları kimse yutmuyor.

YEREL SEÇİM
' 'Yerel seçimlerde başarılı bazı bakanlar aday gösterilecek mi?'' '(Olmaz) demem. Yani olabilir.
Önümüzdeki iki yıl üç seçim var. Adeta Türkiye için prova olacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gidecek olan silahını bırakıp gider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN