Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmralı, Kandil'i ikna için yeni heyet istedi

PKK'nın sınır dışına nasıl ve ne zaman çekileceğine ilişkin tartışmalar sürerken, İmralı 'çekilmeye yasal düzenleme' güvencesi isteyen Kandil'i ikna için yeni bir heyetle görüşme istedi

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Tarihi "helalleşme" çağrısının ardından çekilmeye dönük çekinceler tartışılıyor. Atılacak adımlar konusunda çalışma yürütülüyor. Çekilme konusundaki temel yaklaşım farklılığının ortadan kaldırılması için yeni bir görüşme trafiği başladı. Öcalan, Kandil'in ikna edilmesi için yeni bir heyetle görüşme istedi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hükümetin çekilme için güvence verdiğini vurguladı. Terör örgütü PKK ise çekilme sürecinin başlaması için Meclis'in devreye girmesi, yasal güvence konusundaki ısrarını sürdürüyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay önceki konuşmalarında yasal düzenleme yapılabileceğini ifade ederken bunun çekilme değil, silahların bırakılma sürecine yönelik bir adım olacağı ifade ediliyor. PKK'lıların silahsız dönüşü sırasında yasal düzenlemenin gündeme geleceği belirtilirken, İmralı ve örgüt bu konuda pişmanlık yasasının yeterli olmayacağını savunuyor.

4. HEYET GEL SİN !

BDP'nin gelecek hafta gerçekleştireceği siyasi parti turunun ardından, İmralı'ya 4. heyetin gitmesi için başvuruda bulunması bekleniyor. Öcalan'ın da, yeni bir heyet aracılığıyla Kandil'in tereddütlerini gidermeyi istediği belirtiliyor. Öcalan'ın, "Yeni bir heyet gelsin Kandil'i ikna edeyim" dediği öğrenildi.

OSLO HATIRLATMASI
Murat Karayılan, önceki gün Oslo sürecinin tıkanmasının ana nedeninin güvence tartışması olduğuna dikkat çekti. Karayılan, "Sözlü söylemle olmaz. Oslo sürecinin tıkanmasının nedenlerinden biri buydu. Çok kapsamlı bir anasal düzeyde kararla değil, komisyon kurulsun, yasal kararlar alınsız istiyoruz" dedi.

YASAL DÜ ZENLEME YOK

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ise, çekilme konusunda yasal bir düzenleme olmadığını vurgulayarak, "Başbakanımız çok net ifade etti. Meclis böyle bir düzenleme yapmayacak. Bu hükümetin işidir. Hükümet böyle bir yasal düzenlemeye kapıyı kapattı. Bu tartışılacak bir durum değil. Tek ve son karar bu" diye konuştu. Akdoğan, bir televizyon programında yaptığı değerlendirme, Öcalan'ın terk etme mesajını çok net verdiğini belirterek, "Bu iki mesajı çok net verdi Öcalan. Yani silahlar sussun, Türkiye'yi terk etme süreci başlamıştır. Anlamıyorlarsa Öcalan onlara bir şey daha söyleyecektir" dedi. Hükümet çekilmenin haziran sonuna kadar tamamlanmasını isterken, Kandil ise sonbaharı bulacağını söylüyor. Çekilmenin, ağustos-eylül aylarında tamamlanması durumunda 1 Ekim'deki Meclis açılışı öncesinde yasal adımlar atılmasına elverişli ortamın oluşması hedefleniyor. Bu süreç işlerken, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne tam uyum kapsamında bazı güven artırıcı adımlar atılması öngörülüyor.

AKİL İNSANLAR LİSTESİ Mİ?
İmralı sürecini yürüten iki Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Beşir Atalay, Genel Kurul'da uzun süre sohbet ettiler. Atalay bir yandan telefonla görüşmeler yaparken, Başbakan Erdoğan'ın konuya ilişkin Başdanışmanı Milletvekili Yalçın Akdoğan da üzerinde isimlerin bulunduğu bir listeyi Atalay'dan aldı. Liste 'Akil insanlar listesi mi?' sorularına yol açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı, Kandil'i ikna için yeni heyet istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN