Suriyeli Türkmenlere: Bölgecilik yapmayın

Giriş Tarihi: 31.3.2013

Suriye Türkmenleri Meclisi kuruluş toplantısında konuşma yapan Erdoğan, "Bölgecilikten uzak durun" tavsiyesinde bulundu. Erdoğan, "Suriye'deki istibdat karşısında sessiz kalmayız" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye Türkmenlerine "Bölgecilikten uzak durun" mesajı verdi. Suriye Türkmenleri Platformu'nca Ankara Dedeman Otel'de düzenlenen "Suriye Türkmenleri Meclisi Kuruluş Toplantısı"nda konuşan Erdoğan "Türkmen kardeşlerimizin Suriye'de maruz bırakıldığı istibdat karşısında sessiz kalmamız düşünülemez" ifadelerini kullandı. "Allah'ın nusreti yakındır" diyen Erdoğan şu mesajları verdi:
Suriye Türkmenlerinin, Esad rejiminin yürüttüğü şiddet politikasına, zulme karşı verdiği onurlu mücadele asla hatıralardan silinmeyecektir. Direnişiniz, özgür ve demokratik Suriye'nin doğuşuna önemli katkı sağlamaktadır. Türkmen kardeşlerimizin vermiş olduğu mücadeleyi alkışlıyorum.
Sahada verilen mücadele siyasi alandaki birlik ve dayanışmayla perçinlenir. Bugün vermiş olduğunuz mücadele özgürlüğün temin edildiği gün inşa edilecek demokratik Suriye'nin temel taşlarını oluşturacaktır.
Suriye Türkmenlerinin sesi ve vicdanı olması beklenen bir meclis kurulması çalışmalarını destekliyorum. Türkmenlerin yaşadığı tüm bölgelerin adil şekilde temsil edilmesi Türkmenlerin aynı amaç etrafında birleşemeyeceğini iddia eden, hak ettikleri yeri almalarını engelleme çabası güden çevrelerin hesaplarını boşa çıkaracaktır. Bölgecilik zemininden uzak, her bir unsurun bütünü temsil ettiği anlayışın sergilenmesi Suriye'de acı çeken kardeşlerimize manevi destek oluşturacaktır.

SIKINTINIZ, SIKINTIMIZ

Sıkıntılarınız sıkıntılarımızdır. Bizler bir vücudun azaları gibiyiz. Türkmen kardeşlerimizin acılarını dindirebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve göstereceğiz.
Dost gibi görünenlerin bile birçoğu bu sürece sessiz kalmıştır. Kimin ne kadar dost olduğunu yakından tespit etme imkanı bulduk. Bizim Türkmen kardeşlerimizin Suriye'de maruz bırakıldığı bu ızdırap ve istibdat karşısında sessiz kalmamız asla düşünülemez.
Suriye muhalefetinin son bir ay içinde önemli ölçüde toparlanması, sahadaki varlığının güçlenmesi ve uluslararası plandaki meşruiyetini pekiştirme imkanı bulması son derece sevindirici gelişmeler oldu. Arap Ligi Zirvesi'nde, Suriye sandalyesinin Suriye halkının meşru temsilcilerine devredilmesi emsal bakımından önemli bir gelişme olmuştur.

Davutoğlu: Tek ve biriz
Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bir konuşma yaptı. "Aramıza hangi sınırı çekerlerse çeksinler, hangi duvarı örerlerse örsünler, hangi zulmü yaparlarsa yapsınlar, Anadolu'yu Suriye'den, Türkiye'yi Suriye'den, Halep'i Antep'ten, Toros Türkmenlerini Suriye Türkmenlerinden ayırmak mümkün değildir" diye konuşan Davutoğlu, salondan "Tekbir" seslerinin yükselmesi üzerine, "Aynen bu tekbir gibi, biz de tek ve biriz" dedi. Davutoğlu "Birliğinizi muhafaza edin. Bir olun, iri olun, diri olun. Bölgecilik yapmayın. Aranızdaki ihtilaf ne olursa olsun, birliğinizi koruyun. Birliğinizi korumazsanız hakkınızı alamazsınız. Büyük bir şemsiye altında toplanın. O şemsiyenin adı bugün Suriye Ulusal Koalisyonu'dur. Orada etkin rol alın. Arap, Kürt kardeşlerinizle her konuda konuşun, Hristiyan, Nusayri, Alevi kardeşlerinizin gönlünü alın" mesajı verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli Türkmenlere: Bölgecilik yapmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN