Erdoğan'dan ek süre için yeşil ışık

Giriş Tarihi: 2.4.2013

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını nisanda da sürdürmesi için olumlu sinyal veren Başbakan, "Ancak komisyondan bir şey çıkmayabilir. Kendi çalışmamızı da hızlandıralım" dedi

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 31 Mart'a kadar verilen ek süreye karşın yeni anayasaya ilişkin çalışmaları tamamlayamaması "süre" tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bu komisyondan birşey çıkmaz" deyip, kurmaylarına AK Parti'nin kendi anayasası ile ilgili çalışmalarını hızlandırılması talimatı verdi.

"BİR ŞEY ÇIKMAZ"
AK Parti MYK toplantısında Uzlaşma Komisyonu'nun çalışma süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusu gündeme geldi. Erdoğan, "Bu komisyondan birşey çıkmaz. Gerek yok daha fazla uzatmayın" dedi. AK Parti kurmayları ise partilerin 5 Nisan'a kadar anayasanın tümüne ilişkin önerilerini sunacağını, bunun beklenmesi gerektiğini belirtip Erdoğan'ı ikna etmeye çalıştı. Erdoğan, bunun üzerine çalışmaların bu ay sonuna kadar devamına sıcak bakabileceği mesajı verdi ve "Ama biz kendi anayasa metnimize ilişkin çalışmalarımızı hızlandıralım" dedi. Erdoğan, böylece AK Parti'nin kendi anayasa önerisini Meclis gündemine taşıması sürecini de başlatmış oldu.

KOMİSYONDA TARTIŞMA

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dün yaptığı açıklamada yeni anayasa ile ilgili çalışmaların "hayati ve kritik" bir noktaya geldiğini belirterek, "En verimli, en uygun zaman geride kaldı. Biz Lozan Anlaşmasını 6 ayda yaptık" dedi. Komisyona tanınan 45 günlük ek süre içinde 4 maddede uzlaşılabildiğine dikkat çeken Çiçek, "Aceleye getirilmemesi tamam ama öbür taraftan da ucu açık, ne zaman biteceği belli olmayan bir sürece de bu işi götürülmesi doğru olmaz. Her 3 ayda 4 maddede mutabık kalacaksak, o zaman bu dönem yetmez" diye konuştu. Uzlaşma Komisyonu üyeleri de önce gayri resmi olarak biraraya gelip, komisyonun görev süresi ile ilgili tartışmaları değerlendirdi. Muhalefet partilerin çalışmaların sürmesinden yana tavır koydu ve Çiçek'e komisyonu toplama çağrısı yapıldı. Çiçek de akşam saatlerinde komisyonu topladı. Toplantıda, AK Partililer, "Verilen ek sürede sadece 4 madde üzerinde anlaşma sağlanmış. Durum vahim buradan birşey çıkmaz" dedi. Yapılan tartışmalar sonrasında partilerin 5 Nisan tarihine kadar anayasının son ve başlangıç bölümü ile ilgili önerilerini vermesi, önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda çalışmaların daha verimli sürmesi için neler yapılabileceğinin tartışılması benimsendi. Çiçek, gerekirse tekrar liderler turuna çıkabileceğini belirtti.

ÇİÇEK: ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN TEKLİF BEKLERİZ
TBMM Başkanı Cemil Çiçek Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu toplamadan önce AA'ya özel röportaj verdi. Çiçek, "Çözüm sürecine Meclis'in dahil olmasıyla ilgili tartışmalara değinerek şunları söyledi: "Bu açıklamaların parlamento hukukunda yerini ben şahsen bulamıyorum. Birileri gösterirse ona bir şey demem. Anayasa'nın öngörmediği, İçtüzük'ün cevaz vermediği, teamüllerde olmayan bir konu, Meclis'in gündemine nasıl gelecek ve Meclis bu sürece nasıl katılacak? Talepte bulunanlar, eğer Meclis'in bu sürece daha aktif şekilde katılması isteniyorsa yasal ve anayasal dayanağını gözeterek bu teklifleri ortaya koymaları lazım. Yürütme organının işini Meclis'e getirdiğinizde, o Anayasa açısından da sıkıntılı olur."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan ek süre için yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN