Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 'Akil İnsanlar'

Teröre çözüm sürecinde rol alacak 'Akil İnsanlar Komisyonu'nda yer alması beklenen isimler belli oldu.

Giriş Tarihi: 2.4.2013 20:28
Hükümetin teröre çözüm arayışında gündeminde olan 'Akil Adamlar Komisyonu'nda kimlerin yer alacağı belli oldu. İşte o isimler:

Murat Belge, Hayrettin Karaman, Yılmazensaroğlu, Hüseyin Yayman, Yılmaz Erdoğan, Oral Çalışlar, Doğu Ergil, İzzettin Doğan, Fehmi Koru, Hilal Kaplan, Nihal Bengisu Karaca, Ahmet Taşgetiren.


"Akil insanlar"la ilk toplantı perşembe

Başbakan Erdoğan çözüm sürecinde önemli rol alacak "akil insanları" tespit ettiklerini açıklamış, "Bu heyetle Perşembe akşamı bir araya gelerek, istişarelerimizi yapacağız'' demişti

Akil Adamlar Komisyonu, 25 ile 30 kişiden oluşacak ve yedişerli gruplar halinde alt komisyonlar kurarak belli bölgeler ile konularda çalışacak.

Bu komisyonlar kendi iç mekanizmalarını oluşturacak. Başkan, sözcü gibi görev dağılımını da kendi bünyelerinde kuracaklar. Ayrıca, akil adamlar oluşumunun bir sivil toplum örgütü şemsiyesi altında çalışması da gündemde.

PEKİ KOMİSYON NASIL BİR İŞLEV ÜSTLENECEK?

Akil Adamlar Komisyonu'nun temel işlevi çözüm sürecinin sağlıklı işleyişini temin etmek olacak. Çıkabilecek sorunlar, bu komisyon aracılığıyla giderilecek. Komisyon, sürece toplumsal desteği artırıcı çalışmalar yürütecek.

Akil adamlar, PKK'nın sınırdışına çekilme sürecini sekteye uğratacak sorunlar yaşanmaması için gözlemci statüsü olacak. Çekilmeyi sekteye uğratacak sorunlar yaşanmaması için çalışacak. (haber7)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte 'Akil İnsanlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN