Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4. heyet için resmi başvuru hazırlığı

Grup Başkanvekili Buldan "Barış iklimini kaybetmemek gerekiyor. O yüzden hemen gitmeliyiz"dedi. BDP heyetinin 'ya gitmesi konusunda yeşil ışık yandı

Giriş Tarihi: 3.4.2013
Çözüm sürecinde tartışmalar çekilmenin yasal güvenceye bağlanmasına kilitlendi. Murat Karayılan'dan sonra örgütün ikinci ismi Cemil Bayık da, yasal zemin hazırlanmadan çekilmeyeceklerini açıkladı. Bayık, "Yasal tedbir alınıp, akil insanlardan bir heyet oluşursa çözümde samimi oldukları ortaya çıkar. O zaman geri çekilme işlemi başlar" dedi. Kandil'in bu tutumuna karşın gözler yasa konusunda ısrarcı olmayan PKK lideri Abdullah Öcalan'dan gelecek mesaja çevrildi. Öcalan'ın bu hafta yeni bir heyeti ile görüşerek, bu konuya açıklık getirmesi bekleniyor.

ISRARCI DEĞİL

AK Parti'nin önceki gün yapılan MYK toplantısına da PKK'nın sınır dışına çekilmesi konusu damgasını vurdu. Toplantıda, Öcalan'ın 'da MİT ile yürüttüğü görüşmelerde çekilme konusunda yasal güvence konusunda ısrarcı olmadığı, bunun süreci sabote etmek isteyenlerin tavrı olduğu ifade edildi. Çekilme sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılması için Abdullah Öcalan'ın bu hafta 4. kez BDP heyeti ile görüşmesi konusunda Ankara'dan yeşil ışık yandı. BDP, Öcalan'ın çekilme çağrısını detaylandırması için İmralı'ya yeni bir heyetin gitmesini isterken bu konuda resmi başvuruda bulunacak. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bu ziyaret için vakit olmadığını belirterek, "Barış iklimini kaybetmemek gerekiyor. O yüzden hemen gitmeliyiz" dedi. Görüşmede, PKK'nın sınır dışına çıkmasına yönelik koşullar değerlendirilerek, takvimi de içeren yeni bir çağrı yapılacağı ifade ediliyor. Öcalan'ın çağrısıyla Kandil'in Nisan sonuna doğru örgüt üyelerine çekilin talimatı vermesi bekleniyor.

BDP'den Yeşilçam listesi
'Akil İnsanlar Komisyonu' için kendi çalışmasını sürdüren BDP, 50 kişilik liste oluşturdu. Listede, Yeşilçam'ın unutulmaz ikilisi Kadir İnanır ve Türkan Şoray da yer alıyor. BDP ayrıca Sezen Aksu, Orhan Pamuk, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşşak ve gazeteci Hasan Cemal gibi isimlerin de komisyonda yer almasını istiyor. BDP Yaşar Kemal, İsmail Beşikçi, Murat Belge, Orhan Pamuk, Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Altan Öymen, Vedat Türkali, Abdulkadir Selvi ve Hüseyin Hatemi'nin ismini de önerdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4. heyet için resmi başvuru hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN