Türkiye'nin en iyi haber sitesi

değişiyor

Başbakan , Özürlü Memur Seçme Sınavı'nın adının Engelli Memur Seçme Sınavı olarak değiştirileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 3.4.2013 12:43 Güncelleme Tarihi: 3.4.2013 14:36
Başbakan Erdoğan, ATO Kongre Salonu'ndaki ''İstihdamda Engel Yok'' programında yaptığı konuşmaya, bu buluşmanın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı.

Son 10 yılda kamuda engelli istihdamını artırma, engellilerin topluma, üretime, iş gücüne katılması konularında büyük adımlar atıldığını belirten Erdoğan, ''29 Nisan 2012 tarihinde, cumhuriyet tarihimizde hatta dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Engellilerin adil bir rekabet ortamında yarışabilmesini sağlamak amacıyla, şu andaki adıyla ÖMSS ama yakın bir zamanda EMSS olarak değiştiriyoruz, Engelli Memur Seçme Sınavı adıyla bir sınav düzenledik. Bu sınav neticesinde ilk etapta, 9 Ağustos 2012'de gerçekleştirdiğimiz kuralarla 7 bin 746 engelli kardeşimizin kamuda istihdamını sağladık'' diye konuştu.

O tarihte bir yere yerleşemeyen engellilerden asla umutsuzluğa düşmemelerini, karamsar olmamalarını, üzüntüyü kapılmamalarını rica ettiğini anımsatan Erdoğan, ''Bir de söz vermiştim, 'Allah'ın izniyle, milletimizin desteğiyle bu istihdam süreci inşallah bundan sonra da devam edecek' demiştim. Daha önce verdiğimiz bütün sözler gibi bu sözümüzün de takipçisi olduk, sözümüzü yerine getirdik ve engelli kardeşlerimizin istihdamıyla ilgili adımlarımızı atmaya devam ettik'' değerlendirmesinde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, ÖSYM ve ilgili kurumların yoğun çalışma ve işbirliği sonucunda engelli memurların ikinci yerleştirmesinin de yapıldığını, 591 engellinin kura yöntemiyle, 5 bin 335 engellinin de açılan kadrolara atamalarının gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, toplam 5 bin 926 engellinin 14 Mart 2013 itibarıyla kamuda işe başladığını söyledi.

"İLGİNİZ GÜNEŞ GİBİ HAYAT KAYNAĞI OLDU"


Atamaların ardından çok samimi teşekkürler ve kalpten hayır duaları aldıklarını, gittiği illerde engelli ailelerin mensuplarının şükranlarını ifade ettiğini aktaran Başbakan Erdoğan, ataması yeni yapılan 44 yaşındaki Nizam Kırsakal'ın gönderdiği mektuba değindi. Lise mezunu Kırsakal'ın sınava girdiğini ve kazandığını, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atamasının yapıldığını belirten Erdoğan, Kırsakal'ın mektubunda yer alan bazı ifadeleri paylaştı:

''Nizam şöyle diyor; 'Sayın Başbakanım, lise mezunu olarak Özürlü Memur Seçme Sınavı'nın ikinci atamasında Van ilimizin il milli eğitim müdürlüğüne atanmış bulunmaktayım. Şu anda Van Şişli Öğretmenevinde kalıyorum. Yüce Allah'ım nasip ederse, 5 Nisan 2013 tarihinde görevime başlayacağım. Biz engellilere göstermiş olduğunuz ilgi, bana ve diğer engelli arkadaşlarıma güneş gibi bir hayat kaynağı olmuştur. Yaşadığım bir psikolojik durumu anlatmak istiyorum. 25 Mart 2013 tarihinde Ankara'dan Van'a uçakla gelirken parmaklarımı acıtacak kadar ısırdım çünkü kendime inanamıyordum. Acaba ben rüya mı görüyordum? Yolculuğumun ilk 10-15 dakikası heyecanla geçmişti. Bu benim için artık bir rüya değil, mutlu bir yaşama başlamanın ilk adımlarıydı'.

Bu satırların ardından Nizam, bizlere hayır dualarını iletiyor. Hem Nizam'a hem onun gibi görevine başlamış, başlayacak tüm engelli kardeşlerime buradan selamlarımı, sevgilerimi iletiyorum. Allah yollarını açık etsin. Bütün aile fertleriyle birlikte sağlık, afiyet, huzur içinde yaşamlarını idame ettirsinler diye dua ediyorum.''

Engellilerin kendilerini veya toplumun onları bir kader mahkumu olarak görmemesi gerektiğine dair inancını dile getiren Başbakan Erdoğan, ''İnanıyorum ki onların bu topluma katacakları çok şeyler var'' dedi.

''BİZ ENERJİSİNİ HUZURA SARF EDEN BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ"

Başbakan , ''Biz artık enerjisini sanal tehditlere, sanal korkulara, didişmeye en önemlisi de teröre sarf eden bir ülke değil, üretmeye, kalkınmaya daha fazla demokrasiye, daha fazla huzura sarf eden bir ülke olmak istiyoruz. Bunu da inşallah hep birlikte yapacağız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Ankara Ticaret Odası Kongre Salonu'nda düzenlenen ''İstihdamda Engel Yok'' programında yaptığı konuşmada, programa katılanların engellilerin topluma neler katabileceğinin ispatı olduğunu söyledi.

Programda engelli vatandaşların vokaliyle ''Bal gibi olur'' şarkısını seslendiren şarkıcı Asu Maralman'ı anımsatan Başbakan Erdoğan, ''Demek ki Asu Hanım'ın ifade ettiği gibi 'Olur, olur bal gibi olur. Psikolog da sosyolog da mühendis de sanatçı da yazar da olur, her şey olur'' dedi.
Bütün meselenin ''inanç ve özgüven'' olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Bunun önünü açtığınız anda mesele biter. Bu iki kelimenin, kavramın üzerinde özellikle durmalıyız. Umutsuzluk ve kendine güvensizlik hiçbir şart altında bizlere musallat olmayacaktır. Mukadderat dahilinde olduğu müddetçe 'olmaz' diye, 'imkansız' diye, 'yapılamaz, ulaşılamaz' diye bir anlayış bu milletin fertlerinin lügatinde yer almayacaktır'' diye konuştu.

Bir ülkenin, milletin sadece güçlü ekonomi, güçlü dış politika ve güçlü orduyla büyük olamayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bir ülkeyi, bir milleti büyük yapan o ülkenin, o milletin fertlerinin kendilerine olan özgüvenidir, kendilerini büyük hissetmeleridir. Türkiye'ye, bu aziz millete on yıllar boyunca umutsuzluk pompaladılar, güvensizlik pompaladılar, 'siz yapamazsınız, beceremezsiniz' dediler, 'imkansız, olmaz' dediler, daha da ileri gittiler yapanın önüne geçtiler, üretenin önüne geçtiler. Kendine güven içinde olanın güvenini kırmak için ellerinden ne geliyorsa onu yaptılar. Hiçbir millet korkularla ayakta duramaz, hiçbir millet her gün korkutularak, her gün ürkütülerek ayakta kalamaz. On yıllardır bu ülkede korku üreterek, tehdit üreterek, sanal düşman üreterek her türlü üretimin, her türlü farklılığın önüne geçtiler, engel çıkardılar.
Fiziki engel engel değildir, fiziki engel aşılır. Allah yeter ki kalplere engel vermesin, Allah kalpleri mühürlemesin. Bir insanın kalbinde engel varsa, mühür varsa, kalbinde özür varsa, bununla bir yerde gönlü kastediyorum, işte onu aşmak zordur. Ne yazık ki biz ülke olarak, millet olarak kalbinde, gönlünde engel olan, korku olan bu anlayış sahipleri tarafından her dönemde, her alanda engellendik. Bunlar hiçbir farklılığa tahammül göstermediler, bunlar kendilerine benzemeyene, kendileri gibi olmayana müsamaha göstermediler, imkan sunmadılar, fırsat sunmadılar hatta yaşam alanı sağlamadılar.''

''FARKLILIKTAN DOLAYI HİÇ KİMSE HİÇ KİMSEYİ DIŞLAYAMAZ''

Başbakan Erdoğan, insan, fikir ve vatandaşlık için standart belirlenemeyeceğini belirterek, ''Eğer bunu yaparsanız, eğer standart belirlerseniz bu ırkçılık olur, ayrımcılık olar, bu faşizm olur. Bunun gözleri görmüyor; bunu kenara al, bu yürüyemiyor; bunu bir kenara alın, bunun etnik kökeni şudur; öteleyin, bunun inancı şudur, mezhebi budur; dışlayın. Bu insanı bir tavır asla değildir ve olamaz. Doğuştan gelen yaradılıştan gelen, biz Allah'ın takdiridir diyoruz, olan bir farklılıktan dolayı hiç kimse, hiç kimseyi dışlayamaz, ötekileştirilemez, ayrımcılığa tabi tutulamaz'' diye konuştu.
Hükümet olarak bu konularda tavır, anlayış ve istikametlerinin son derece açık, net ve belli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yaratılanı severiz, yaradandan ötürü. Yaratılanı hoş gör, yaradandan ötürü. İşte onun için hiç kimse boynunu bükmeyecek, hiç kimse kendisine yapılan ayrımcılığı sineye çekmeyecek. Benim milletimin hiçbir bireyi, hiçbir ferdi umutsuzluk, güvensizlik, eziklik içinde olmayacak. Büyük bir ülke olacaksak böyle olacağız. Büyük düşünecek, büyük adımlar atacak, büyük hedeflere hep birlikte ulaşacağız. Çocuklarımıza daha bebeklik anlarından itibaren ninnilerle, masallarla, dualarla o büyüklük şuurunu vereceğiz.
Hanım kardeşlerimiz bu şuur içinde olacak, yaşlılarımız, engelli kardeşlerimiz bu şuur içinde olacak. Biz artık enerjisini sanal tehditlere, sanal korkulara, didişmeye, en önemlisi de teröre sarf eden bir ülke değil, üretmeye, kalkınmaya daha fazla demokrasiye, daha fazla huzura sarf eden bir ülke olmak istiyoruz. Bunu da inşallah hep birlikte yapacağız. Hiç kimseyi dışarıda bırakmadan, kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi umutsuzluğa, güvensizliğe sevk etmeden geleceğe bakacak ve inşallah aydınlık bir istikbali hep birlikte inşa edeceğiz.''

Başbakan Erdoğan, engelli vatandaşların kamuda, özel sektörde istihdamıyla ilgili sürecin kesintisiz devam edeceğini vurgulayarak, ''Türkiye büyüdükçe, ekonomimiz, şartlarımız iyileştikçe, refahı, istihdamı, paylaşımı adaletli şekilde toplumun bütün kesimlerine yansıtacağız. İşsizlik sorununu, engelli istihdamındaki sorunu inşallah kısa süre içinde çok daha makul seviyelere çekeceğiz'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖMSS değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN