Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürece 63 akil destek

Giriş Tarihi: 4.4.2013

Çözüm sürecine omuz verecek akademisyen, yazar, sanatçı, sendikacı ve STK temsilcilerinden oluşan 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti açıklandı. 9'ar kişilik heyetler, 7 bölgede halka bir ay çözüm sürecini anlatacak Heyette 12 kadın, 16'şar kişilik akademisyenler, gazeteci ve STK temsilcisi yer alıyor. Sanatçılar Lale Mansur, Kadir İnanır, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit ile Yılmaz Erdoğan da heyette

Türkiye'nin kanayan yarası terörü sonlandıracak çözüm sürecini millete anlatacak, halkın nabzını Ankara'ya aktaracak Akil İnsanlar Heyeti üyeleri dün açıklandı. 7 bölgede görev yapacak listede beklentilerin aksine 49 değil 63 isim yer aldı. Çözüm sürecine ilişkin birikimi bulunan akademisyen, yazar, sanatçı, avukat ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinden oluşan 63 kişilik liste dün Başbakanlık tarafından kamuoyuna duyuruldu.

UZLAŞI LİSTESİ

Başbakan Tayyip Erdoğan ile bazı bakanların önceki gün gece yarısına kadar yaptıkları çalışmayla son şekli verilen akil insanlar heyetinde, toplumsal uzlaşı sağlanmaya çalışıldı. Üyelerinin seçiminde, Türkiye'nin dört bir yanından ve toplumun tüm kesimlerinden isimlerin bulunmasına özen gösterildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Akademisyen Can Paker, Kamuoyu Araştırmacısı Tarhan Erdem, Yazar Yılmaz Ensaroğlu, Gazeteci Ahmet Taşgetiren ile akademisyenler Deniz Ülke Arıboğan ve Yusuf Şevki Hakyemez, bölgelerin heyet başkanı olarak belirlendi. Akil insanlar heyeti, 9'ar kişilik gruplar halinde 7 bölgede faaliyet gösterecek. Her grubun birer başkan, başkan vekili ve sekreteri bulunuyor. Heyetlerin ulaşım, konaklama ve diğer ihtiyaçları Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından sağlanacak. Heyetlerin temel görevi, çözüm süreciyle ilgili bölgelerinde yapacakları toplantılarda halkı bilgilendirmek olacak, sürece ilişkin toplumsal desteği artırmak amacıyla çalışacak.

5'TE 1'İ KADIN
"Artık analar ağlamasın" denilerek çıkılan çözüm sürecini anlatacak heyetlerde 12 kadın yer aldı. 63 kişi arasında sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve gazetecilerin ağırlığı dikkat çekti. STK temsilcileri, Akademisyenler ile gazeteciler 16'şar isimle eşit sayıda temsil edilecek meslek grupları. Sanatçılar Lale Mansur, Kadir İnanır, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit ile Yılmaz Erdoğan da heyetlerde yer aldı. Önce heyette yer aldığı belirtilen Hülya Avşar'ın son dakikada liste dışı kaldığı verine gazeteci Yıldıray Oğur'un eklendiği iddia edildi.

DOLMABAHÇE'DE BUGÜN

Başbakan Tayyip Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti ile bugün 18.00'da Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde bir araya gelecek.

ORTAK PAYDALARI DEMOKRASİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da listeye ilişkin "Bu kişiler hükümetin tayin ettiği veya Başbakan Erdoğan'ın bizzat görevlendirdiği saygın insanlardır. Ortak paydaları demokrasidir" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sürece 63 akil destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN