Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 Nisan'a kadar ilk adım atılacak

İmralı, BDP heyetiyle 'silahların susması ve yeni bir hayat konusunda herkes aynı noktada olmalı' mesajı gönderdi. Kandil'e açık çağrı yapacak mektup ise yolda

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Çözüm sürecinin en önemli adımı "çekilme" konusundaki kritik eşik aşıldı. Öcalan, kendisini ziyaret eden BDP heyetiyle görüşmesinde, sürecin aksamadan devamını istedi, çekilme çağrısını açarak kafa karışıklığını giderdi. Öcalan, "silahların susması ve yeni bir hayat konusunda herkes aynı noktada olmalı" dedi. Öcalan, "çekilme" içerikli bir mektup gönderecek. Kandil'e açık bir çağrı yaparak "çekilin" diyecek. Çekilmenin 15 Nisan'a kadar fiilen başlaması hedefleniyor. Araştırma Komisyonu formülü ile Meclis sürece dâhil olurken, Akil İnsanlar grubunun oluşması, İmralı ziyareti ile son 3 günde baş döndüren trafik devam ediyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder ile görüşen Öcalan, çekilme ve komisyon tartışmalarını yakından izlediğini belirterek, çekilme konusundaki kafa karışıklığını giderecek ayrıntılı bir mektup üzerinde çalıştığını söyledi. Öcalan'ın, BDP heyeti ile görüşmesinde son bir haftadır devlet görevlileri ile önemli görüşmeler yaptığını ifade ederek, "Kendilerine de söyledim. Meclis'te komisyon kurulması önemli bir adım. Tamam, çekilme çağrısı yapacağım ama gerilla silahları nereye bırakacak? Bunların hepsini hesap etmek lazım" dediği öğrenildi.

"KAN DÖKÜLMESİN"
Öcalan,BDP heyeti aracılığıyla doğum günü kutlamasına katılanlara yönelik olarak gönderdiği mesajında , "Umuyorum ki bu süreç gelişirken bir damla bile kan akmasın. Kimse kimseyi incitmesin... Herkesi barışa olan güvenimle selamlıyorum" dedi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, ziyareti SABAH'a değerlendirirken, "İmralı ziyareti nedeniyle biz (Öcalan'ın doğum günü) programına yetişemedik. Sadece doğum günü mesajını ilettik. Diğer bazı ayrıntılar birkaç gün içinde kamuoyu ile paylaşılacak. Öcalan, bizle görüşmesinde 'silahları bırakıp çekilsinler' ifadesini kullanmadı. Sürecin nasıl işleyeceğini anlattı" dedi. Öcalan'ın çekilmeye yönelik mektubu BDP aracılığıyla Kandil'e iletilecek.

DEMİRTAŞ: NET İFADE YOK
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın çekilme konusunda net bir mesaj iletmediğini belirterek, "Bu konuda bir mektup yazdığını bir iki gün içinde bize ulaşacağını belirtti. Bu mektubu bugün yarın almayı bekliyoruz" dedi. Demirtaş, Öcalan'ın sürecin tıkandığı gibi bir yaklaşımı olmadığını belirterek, "Esnek yaklaşımlarla süreci ilerletebilecek bir pozisyon yakalamaya çalışıyor" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 Nisan'a kadar ilk adım atılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN