Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Önümüzdeki günlerde başlayacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki günlerde İsrailli yetkililer ile Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi konusuyla ilgili bazı görüşmeler olabileceğini de ifade etti.

Giriş Tarihi: 5.4.2013 17:43
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall ile yaptığı ikili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Türkiye'nin son yıllardaki Afrika açılımını anlatan Davutoğlu, 'Yeni coğrafyalara açılma konusuyla ilgili en önemli çalışmalarımız Afrika'da yapılıyor. Son 3 yılda 22 yeni büyükelçilik açtık. Bu çerçevede batı Afrika hem tarihi bağlarımızın güçlü olduğu, hem de geniş imkanlara sahip bir bölge. Gine çok büyük sulama alanlarına sahip tarım ülkesi aslında. Bizim de tarım sektörümüzde sağladığımız ivmeyi paylaşma planımız var. Bu imkanlar değerlendirildiğinde bir çok Afrika ülkesi dünyanı gelişmiş ülkeleri arasına girebilir. Bütün bunlar bir araya geldiğinde Türkiye'nin hem siyasi etkinliğine arttırıyor bu çalışmalar hem de ekonomik işbirliği imkanlarını genişletiyor ve kültürel olarak da birbirine coğrafya olara uzak görünen ülkeleri kenetliyor. Hiçbir hafta yok ki bir Afrikalı kardeşimiz burayı ziyaret etmiyor olsun. Eskiden birkaç yılda bir Afrikalı bir Dışişleri Bakanı görürdü Türkiye. Her hafta en az 3-4 bakan ağırlıyoruz. Bu bizim Afrika'da ne derece mesafe aldığımız�� gösteriyor' dedi.

Basın mensuplarının soruları üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye'ye hafta sonu yapacağı ziyareti de değerlendiren Davutoğlu, 'Zaten biliyorsunuz Mart ayında sayın Kerry ülkemizi ziyaret etmişti. İlk ziyaret programı içinde yer almıştı. Daha sonra sayın Obama ve sayın Kerry'nin bölge ziyaretleri oldu. Telefon görüşmelerimiz yoğun olarak devam etti. Sayın Kerry tekrar bölge turuna çıkmadan önce bazı konuları yeninde bizimle istişare edilmesinin faydalı olacağını düşündü. Telefonda istişarelerimiz sürerken yüz yüze görüşerek daha detaylı konuşma ihtiyacı ortaya çıktı. Herhangi bir konu sınırlaması yok ama en önemli gündem maddeleri arasında Ortadoğu barış süreci ve Türkiye'nin bu sürece yapabileceği katkılar var. Sayın Obama'nın ziyaret sonrası Flistin Devlet Başkanı ile görüşmüştüm bu bağlamda bir değerlendirme yapacağız. Bunun dışında Suriye'de Mart ayı yılın en kanlı ayı oldu. Hala her gün füzeler altında ölenler var. Suriyeli mutlaka detaylı konuşacağız. Uluslara toplumun ataleti ve acziyeti uluslararası topluma karşı duyulan güveni sarsıyor. ABD de bir küresel aktör olarak bu konunda özel sorumlulukları olan bir ülke. Kıbrıs'ta son dönemde yaşana gelişmeleri değerlendireceğiz. Yeni bir müzakere süreci başlama konusunu ele alacağız. Irak ve İran ele alınacak' ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, İsrail'den Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi konusunda bir heyetin gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, 'İsrail ile tabii o üç şartın birisi özür gerçekleşti, tazminat ile ilgili taahhütte bulunuldu. Tazminat ile ilgili görüşmeler olacak. Ambargonun kaldırılması sürekli takip ettiğimiz bir husus. Önümüzdeki günlerde bazı görüşmeler yapılacak' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Önümüzdeki günlerde başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN