Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ersöz'e "Özal'a suikast" davası

Soruşturmayı resmen Ergenekon'a bağlayan savcı, Turgut Özal'ı "cinayet kurbanı" olarak gösterdi ve Tuğgeneral Levent Ersöz'e suikasttan ağırlaştırılmış müebbet cezası istedi

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili Ergenekon şüphelisi emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün ifadesinin ardından savcı suikast iddiasıyla iddianame hazırladı. Mahkemeye gönderilen iddianameyle 13 gün sonra dolacak olan zaman aşımı ortadan kalktı. 60 sayfalık iddianame gizli tanıkların ifadeleri üzerine kuruldu. Ergenekon gizli tanığı 'Hüseyin' bir yıl önce verdiği ifadesinde Ersöz'ün kendi evinde yaptığı konuşmada "Cumhurbaşkanlığı yapmış kişinin eşini bile zehirletebiliriz" dediğini iddia etmişti. Savcı bu sözleri delil olarak kabul etti. "Özal'ı cinayet kurbanı" olarak gösterdi ve suikasttan ağırlaştırılmış müebbet istedi. Adli Tıp raporunda kesin ölüm sebebi belirlenemeyen Özal soruşturmasında TMK10 savcısı Kemal Çetin, "Özal'ın ölümü bir cinayet" diyerek ilk davasını açtı. 19 yıl sonra açılan dava ile zaman aşımı ortadan kaldırıldı. Otopsi yapılmaması, bypass olmuş Cumhurbaşkanı'na Köşk'te müdahale edecek bir doktorun bulunmaması gibi ihmaller zinciri nedeniyle olayın Ergenekon komplosu olduğunu savunan savcı, geçtiğimiz hafta ifadesini aldığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında "suikast" suçlamasıyla iddianame hazırladı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi 15 gün içinde iddianameyi kabul edip etmediğini açıklayacak.

'TAM TEŞEBBÜS'
Turgut Özal'ın ölüm tarihinde Şırnak 23. Jandarma Sınır Tugayı'nda kurmay başkanı olarak görevli olan Ersöz ifadesinde tüm suçlamaları reddetse de gizli tanıkların ifadeleriyle sanık oldu. Ergenekon ve Malatya Zirve Yayınevi davasındaki iki gizli tanığın ifadesi doğrultusunda hazırlanan iddianame DDK raporuna dayandı. Ergenekon davasında gizli tanık 'Hüseyin' 2012'de mahkemede verdiği ifadesinde, Ersöz'ün, kendisinin de aralarında bulunduğu kişilere "Devlet her zaman 18 yaşındadır. Bizlere karşı yapılan her şey karşılığını bulur. Cumhurbaşkanlığı yapmış kişinin eşini bile zehirletebiliriz" dediğini iddia etmişti. Savcı Kemal Çetin, ikinci iddianameyi Ergenekon Davası'nın gizli tanığı Hüseyin'in ifadelerinde Özal'a suikastta görev aldığını iddia ettiği Savaş Korkmaz kod adlı kişi hakkında hazırlayacak. Gizli tanığın ifadelerinin eldeki delillerle örtüştüğünü tespit eden Savcılık, Savaş Korkmaz'ın kimliğini belirlemek için çalışma başlattı. Gizli tanık İlker Çınar'ın ifadelerine de itibar edilmesi gerektiğini kaydedildi. Savcılık Çınar'ın TUHSAD'la bağlantısının uzun yıllar kesilmediğini tespit etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ersöz'e "Özal'a suikast" davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN