'Hesaplaşma değil kucaklaşma zamanı'

Giriş Tarihi: 5.4.2013

Erdoğan, Akil İnsanlar'a seslendi: Bugüne kadar Türkiye'yi notalara döktünüz, şiirler yazdınız. Şimdi sizlerden aktardığınız o sorunların çözümü için destek bekliyoruz

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe sarayında Akil İnsanlarla bir araya geldi, tarihi bir konuşma yaptı. "Türk ile Kürt'ün tarihi 29 yıl üzerinden değil bin yıl üzerinden okunur" mesajı veren Erdoğan, 1919 ruhunu işaret ettiği konuşmasında "Şimdi ayrılıklara vurgu yapmanın değil ortaklıklara vurgu yapmanın, acıları öne çıkarmanın değil ortak zaferleri, ortak sevinçleri öne çıkarmanın zamanı" dedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
TEŞEKKÜR:
Çağrımıza olumlu yanıt verdiğiniz, bu sürece yüreğinizi koyduğunuz, Türkiye umutla geleceğe ilerlerken tarihin yapımında görev üstlendiğiniz her birinize ülkem ve milletim adına tek tek teşekkür ediyorum. Bugün bu salonda bulunmuyor olmak süreçlerin dışında kalmak anlamına asla gelmez. Bu heyeti bir özet, bir örnek, temsili bir grup olarak görmek belki daha doğru olacaktır.

MAGAZİNLEŞMEMELİ:
Hayırlı bir iş için bir araya geldik. İşin magazin boyutuna, kim vardı, kim yoktu boyutuna takılıp hedefin ve niyetin arka plana itilmesine, sulandırılmasına lütfen müsaade etmeyelim.

76 MİLYONUN ÖZETİ:
Çok ince çok hassas bir tercih sürecinin ardından farklı kesimleri, farklı düşünce dünyalarını temsil etmek suretiyle 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturduk. Elbette burada bulunan insanların ortak noktası; kangren olmuş bir sorunun çözüme kavuşturulmasını istemeleridir. Can kaybına kan kaybına yol açan bir meselenin sona erdirilmesini dert edinmeleridir.

YENİ ROL BEKLİYORUZ:
Filmlerinizde bizi oynadınız, şarkılarınızda gönüllerimize hitap ettiniz. İşadamlarımız, iş kadınlarımız bizimle birlikte bize ürettiler. Sendikalarımız, derneklerimiz, vakıflarımız bizimle birlikte haklarımızı savundular. Bugüne kadar Türkiye'yi anlattınız, sorunlarına dikkat çektiniz. Şimdi ise sizlerden filmini yaptığınız, notalara döktüğünüz, sayfalara aktardığınız tüm o sorunların çözümü için destek bekliyor, katkı, inisiyatif bekliyoruz.

TOPYEKUN KUCAKLAŞMA ZAMANI:
Bu süreçte sadece devletin kucaklaması yeterli olamaz, şimdi artık topyekun kucaklama zamanı. Şimdi ayrılıklara vurgu yapmanın değil ortaklıklara vurgu yapmanın, acıları öne çıkarmanın değil ortak zaferleri, ortak sevinçleri öne çıkarmanın zamanı. Şimdi ayrıştırmanın değil bayramlaşmanın, müsafahanın zamanı, hesaplaşmanın değil helalleşmenin zamanı. Şimdi artık sosyal restorasyon dönemini başlatıp kararlılıkla büyütme zamanı.

ERZURUM KONGRESİ METNİ:
7 Ağustos 1919'da daha meclis açılmadan, Cumhuriyet ilan edilmeden önce Erzurum Kongresi yapılıyor. Bir beyanname yayınlanıyor. Şu ifadelere özellikle dikkatlerinizi çekiyorum; 'Trabzon vilayeti ve Samsun Sancağı ile doğu vilayetleri adını taşıyan Erzurum, Sivas, Diyarbekir, Elaziz, Van, Bitlis vilayetleri ve bu çevrenin içindeki bağımsız livalar hiçbir sebeple, bahaneyle birbirinden ve Osmanlı camiasından ayrılmak imkanı tasavvur edilmeyen bir bütündür. Bu bölgeler halkı saadet ve felakette tam bir beraberliği kabul eder ve mukadderatı hakkında aynı hedefi amaç olarak alır. Bu çevrede yaşayan bütün İslam unsurları yürekleri birbirine karşı fedakarlık duyguları ile dolu birbirlerinin içtimai ve ırki özelliklerine saygılı öz kardaştırlar.' Ardından 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılıyor. Mecliste sınırlarımız dahilinde yer alan inanç bakımından, mezhep bakımından, ırk bakımından herkesi temsil eden mebuslar bulunuyor.

MUSTAFA KEMAL DİYOR Kİ:
Mustafa Kemal 24 Nisan'da şunları söylüyor. "Efendiler bu sınır sadece askeri nedenlerle belirlenmedi. Türk vardır Çerkez vardır. Bu sınır birleştirilmiştir" deyince Meclis "Hepsi İslamdır" sesi yükselince Mustafa Kemal, "Müslüman olmayanlara da aynı haklar verilecektir" diyor.

TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMA VAKTİ:
Silahı, terörü, şiddeti, çatışmayı, ölümü değil demokrasiyi, hakkı, hukuku, siyaseti, hayatı önemseyen herkesin yapması gereken, taşın altına elini koymak, sorumluluk üstlenmek, yanlış gidişe 'dur' demektir. (Bu salonda) çok farklı kesimlerden insanların bir arada bulunması, ortak bir fotoğraf vermesiumutları daha da yeşertmiştir.

VİZONTELE, TATAR RAMAZAN, MELEK ANELER ...
Başbakan Erdoğan, çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti'ne ilişkin yaptığı konuşmanın son bölümünde bazı sanatçı ve yazarların sözlerine vurgu yaptı. İşte o isimler:
Hülya Koçyiğit... Annelerin melek olduğunu hepimize anlatan çok değerli sanatçımız Hülya Koçyiğit'ten; Anadolu'nun Trakya'nın melek misali annelerin gözyaşlarını dindirecek yeni bir rol bekliyoruz.
Kadir İnanır... O unutulmaz 'Tatar Ramazan' rolünde 'bir ekmeği beraber bölüşerek yemektir hüner' diyen sevgili Kadir İnanır'dan bir sofraya oturup, bir somunu paylaşan 76 milyonun kardeşliğine yeniden vurgu istiyoruz.
Orhan Gencebay... 'Dertler benim, hasret benim, ömrüm senin olsun'diyen sevgili Orhan Gencebay'dan dertleri de, hasreti de ortadan kaldıracak yeni bir duruş bekliyoruz.
Yılmaz Erdoğan... Vizontele filminde 'Bir yerde mutlu, mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir, burayı seversen burası dünyanın en güzel yeridir' diyen sevgili Yılmaz Erdoğan'dan daha fazla seveceğimiz, daha fazla mutlu, mesut olacağımız bir Türkiye'nin inşasında yeni katkılar arzuluyoruz.
Lale Mansur... Bir röportajında 'ortak vicdanı temsil etmesi gereken sanatçılar arasında bile barışa kuşku duyulması gereken şeymiş gibi bakanlar var' diyen değerli sanatçımız Lale Mansur'dan barışın kaybedenlerinin olmayacağını daha güçlü anlatmasını bekliyoruz.
Yılmaz Ensaroğlu... Meselenin sancısını yıllarca çekmiş, Yılmaz Ensaroğlu kardeşimiz...
Oral Çalışlar... Yıllarca hapis yatmış sevgili Oral Çalışlar...
Deniz Ülke Arıboğan... Devletin değil insanın özne olabileceğini güçlü bir şekilde savunan sayın Deniz Ülke Arıboğan...
Ali Bayramoğlu... Andıçlanan Ali Bayramoğlu...

61 KİŞİ KATILDI 4.5 SAAT SÜRDÜ
Dolmabahçe'deki toplantıya katılımcılar saat 17.00'den itibaren geldi. Başbakan 17.40'da giriş yaptı. Toplantı 18.10'da başladı, 22.30'da bitti. Baskın Oran yaklaşık 50 dakika kaldı. Genel İş Sendikası Başkanı Erol Ekici ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar mazeret göstererek çıktı. Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan yurt dışında olması nedeni ile gelemedi. Toplantı 61 kişi ile gerçekleşti. Toplantıdan ilk olarak Orhan Gencebay mazeret göstererek çıktı. Gencebay'ın özel bir televizyon kanalında jüri üyeliğini yaptığı 'Popstar' yarışması için ayrıldığı öğrenildi.

İKİ AY ÇALIŞACAK RAPOR HAZIRLAYACAK
Toplantı sonrasında konuşan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan "Akil İnsanlar Heyeti"nin çalışma süresine ilişkin, "1 aydı ama sayın Başbakan bir arkadaşın yaptığı öneriyi kabul etti ve 2 ay olarak devam edebilir diye söylediler" dedi. Gazeteci Muhsin Kızılkaya da heyetin çalışma usullerini kendisinin belirleyeceğini belirterek, "Her bölgenin grubu toplantılar yapacak. İki ay sonunda rapor oluşturulacak" diye konuştu. Hülya Koçyiğit ise "Ben de bir anneyim. Annelerin gözyaşlarının dinmesi için burdaydık" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hesaplaşma değil kucaklaşma zamanı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN