PKK onu serbest bıraktı

PKK'lılar tarafından Temmuz 2012'de kaçırılan korucubaşı Eshet Faruk serbest bırakıldı. Korucubaşı Faruk'u sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir heyet teslim aldı.

Giriş Tarihi: 5.4.2013 11:17 Güncelleme Tarihi: 5.4.2013 15:00
Hakkari'de 21 Temmuz 2012 tarihinde örgüt üyeleri tarafından kaçırılan Işık köyü korucubaşı Eshet Faruk serbest bırakıldı. Star'da Şeyhmus Çakan'ın haberine göre Kuzey Irak'taki PKK kamplarının bulunduğu alanda gerçekleştirilen teslime İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, Hakkari Barosu Temsilcisi Erol Çallı, MAZLUMDER Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen'in yanı sıra korucubaşı Eshet Faruk'un yakınları da katıldı.

PKK'lılar, kendilerine başvuruda bulunan insan hakları dernekleri ve sivil toplum örgütler ile Eshet Faruk'un ailesinin çağrılarını dikkate alarak hukuki ve idari işlemleri tamamlanan Faruk'un serbest bırakılması kararı aldıklarını belirttiler. Heyet ve örgüt üyeleri arasında teslimin gerçekleştiğine dair bir protokol imzaladı.

''FARUK'U TESLİM ALDIK, SAĞLIĞI YERİNDE TÜRKİYE'YE DÖNÜYORUZ''

Terör örgütü PKK'nın kaçırdığı geçici köy korucusu Esat Faruk'un teslim alınarak Türkiye'ye dönüş yolunda olduğu bildirildi. Terör örgütü PKK tarafından Hakkari'de kaçırılan geçici köy korucusu Esat Faruk'u teslim alan heyette bulunan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen, Faruk'un Duhok'a bağlı Metinan bölgesinde kendilerine teslim edildiğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği(İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, Hakkari Barosu temsilcisi Avukat Erol Çalı, İHD'den Ferzende Taş ve Sait Çağlayan'dan oluşan heyet ile sabah saatlerinde Faruk'un teslim alınacağı Metinan bölgesine gittiklerini belirten Şen, '' Esat Faruk'u saat 10.30 gibi teslim aldık. Sağlığı yerinde, herhangi bir olumsuzluk yok, Türkiye'ye dönüyoruz'' dedi.

Kaçırılan geçici köy korucusu Esat Faruk'un teslim alınması için MAZLUMDER, İHD ve Hakkari Barosu temsilcilerinden oluşan heyet, 3 Nisan'da Türkiye'den yola çıkarak Kuzey Irak'ın Duhok kentine gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK onu serbest bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN