Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilme mektupları ve Brüksel'de

Öcalan'ın 'sınır dışına çekilme' mektupları ve Brüksel'e ulaştırıldı. Öcalan, örgütten çekilme konusunda koşul ileri sürmemesini, yasal güvencede ısrarcı olmamasını istedi

Giriş Tarihi: 6.4.2013
, ve Avrupa üçgeninde mektup trafiği ikinci kez yaşanıyor. Öcalan'ın Nevruz kutlamalarında verdiği "çekilme ve silah bırakma" mesajını İmralı'dan alarak Kandil ve Avrupa kanadına ulaştıran BDP'liler bir kez daha mektupları adreslere götürdü. İmralı'da Öcalan'la yapılan son iki görüşmeye katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder Öcalan'ın mektuplarını Erbil ve Brüksel'e götürdü. Demirtaş ve Önder Erbil'e, Buldan da daha önceki mektuplarda olduğu gibi Avrupa kanadına iletmek üzere dün Brüksel'e gitti. Öcalan'ın silah bırakma ve sınır dışına çekilmeyle ilgili mesajlarının bulunduğu mektupları Brüksel'de PKK'nın Avrupa örgütüne, Erbil üzerinden de Kandil'deki örgüt merkezine ulaştırıldı. Mektupta, örgüt üyelerinin nasıl çekileceğinden olası yol kazalarına karşı güvenceye kadar birçok ayrıntıya yer verildi. Ayrıca çekilmenin ne zaman, hangi noktalardan başlayacağı, hangi kamplara gidileceği ayrıntılarına yer verildi.

ÖNCE YANIT
Öcalan, çekilme konusundaki kesin çağrısını bu mektuplara gelecek yanıtlardan sonra duyuracak. Edinilen bilgiye göre Öcalan, örgüte güvenlik güçleriyle karşılaşmayacak şekilde çekilmelerini önerdi. Mektuba Kandil'in birkaç gün içinde yanıt vermesi bekleniyor.

GÖRÜNMEDEN ÇEKİL!

BDP heyetinin 3 Nisan'da İmralı'ya yaptığı ziyarette en önemli konu "çekilme için formül arayışı ve PKK'nın bu konudaki tutumu" oldu. Öcalan, "Bu süreçteki tehlikeleri de görüyorum. Hukuksal güvence, silahsız çıkış konusundaki endişelerini anlıyorum. Bu silahları nereye bırakacaklar? Bunları ben de düşünüyorum. Bir yandan da komisyon çalışmaları ve diğer adımlar önemli. Devlet görevlileri ile konuşmalarda da söyledim. Sürecin işlemesi için güven önemli. PKK'da sorumluluk almalı. Süreç işlemeye devam ediyor. Denildiği gibi bir kesinti söz konusu değil" dedi. Öcalan, çekilme işleminin başlamasını ve en geç Ağustos'a kadar tamamlanmasını istiyor. Öcalan'ın heyetle görüşmesinde, çekilme süreci başlayana kadar herhangi bir çatışma, yol kazası yaşanmaması için de uyarılarda bulunduğu öğrenildi. Öcalan, PKK'lıların güvenlik güçlerinin bulunduğu noktalardan uzak durarak, kamuoyunu rahatsız edecek görüntülere izin vermeden çekilmeleri mesajını iletti. Öcalan, "Çatışma yaşanmaması için güvenlik güçleri ile temas kurulmayacak noktalara çekilin" talimatı verdi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kandil'in cevabının en geç bir hafta içinde İmralı'ya ulaşacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme mektupları Kandil ve Brüksel'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN