Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kıskançlıktan çatlayanlar var'

Giriş Tarihi: 7.4.2013

Çözüm için akil insanlarla çalışmalarına yapılan eleştirileri kıskançlık olarak niteleyen Erdoğan, "Terörü doğuran bataklıkları kurutacak, gül bahçesine çevireceğiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "e ve çözüm sürecine karşı çıkanlar, kentlerimizi bataklığa çeviren, o bataklıktan her türlü illetin üremesine fırsat sağlayan zihniyettir. Biz o bataklıkları kurutacak, gül bahçesine, lale bahçesine çevireceğiz, çeviriyoruz" dedi. Erdoğan, kentsel dönüşüm töreninde özetle şöyle dedi:
Yaklaşık 30 yıldır Türkiye terörle mücadele ediyor. 2002'de iktidara gelinceye kadar terörü doğuran sebepler hiç konuşulmadı. Terörü doğuran bataklıkları kurutmayı hiç kimse tartışmadı. Yoksul mahalleler terörün istismar ettiği alanlara dönüştü.
Biz hükümet olarak bunu tersine çevirdik. Bir yandan terörle kararlı bir şekilde mücadele ettik. Bir yandan terörün istismar alanlarını, bataklıklarını kurutma mücadelesi verdik. Adına çözüm süreci dedik. Düşüncesine, inancına bakmadan, yüzlerce insan arasından saygı duyulacak 63 akil insan seçtik. Onlarla şu anda çalışmaya başladık. Türkiye'nin 7 bölgesine dağılacaklar. Birçok çalışma yapacaklar, konferanslar, paneller, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşecekler. Plan, program kendilerine ait. Biz kendilerini zorlamadık. Ama baktım ki bazı çevreler bundan çok rahatsız. Top atışları başladı. Kimisi herhalde kendisi yok diye feryat ediyor. Kimileri kıskançlıklarından çatlıyor. Kimileri de ulusalcı kesim oldukları için, bu ülkenin zaten ne çektiysek aşırı uçlarından çektik.
Muhalefet ve bazı çevreler ne yaparsak yapalım, hangi adımı atarsak atalım, zaten karşısında duruyorlar. Kentsel dönüşümün de karşısında duruyorlar, teröre son vermek için başlattığımız sürecin de karşısında duruyorlar.
Bugün kentsel dönüşüme de çözüm sürecine karşı çıkanlar, kentlerimizi harabeye çeviren, şehirlerimizi bataklığa çeviren, o harabeden, o bataklıktan her türlü illetin üremesine fırsat sağlayan zihniyettir. Kendileri bataklıklara çamur taşıdılar, şimdi de o çamurun kurutulmasına karşı çıkıyorlar. Kendilere bataklıklarda sivrisinek yetiştirdiler, şimdi de o sivirisineklerin yok edilmesine karşı çıkıyorlar. Biz o bataklıkları Allah'ın izniyle kurutacak, gül bahçesine, lale bahçesine çevireceğiz, çeviriyoruz.
Çözüm sürecini de milletimiz için, kardeşliğimiz için, gönül köprüleri için kuruyoruz ve bunu milletimizle yapıyoruz. Bütün bu süreçler büyüyen, iddialı, güçlü Türkiye'nin ayak sesleridir. Bütün bu süreçler huzurun, umudun, mutlu, mesut bir yaşamın ayak sesleridir.

Gürcü liderle 1.5 saat
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün ile 1.5 saat görüştü. Saakaşvili, dün saat 13.00'te planlanan Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'ndeki görüşmeye 20 dakika gecikmeli geldi. Erdoğan, ofisin kapısında karşıladığı Saakaşvili ile yemekte bir araya geldi. Gürcü liderle İstanbul'da görüşen Erdoğan, önümüzdeki hafta Kırgızistan ve Moğolistan'ı ziyaret edecek. Konuk Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Erdoğan ile görüşmesinin ardından İnegöl Folklor ve Kültür Derneği'nin davetlisi olarak Bursa'nın İnegöl ilçesine gitti. Burada Gürcü asıllı Türk vatandaşlarına seslenen Saakaşvili "Sizlere (Türkiye'de yaşayan Gürcüler) aynı zamanda Gürcistan vatandaşı olma hakkı tanıyacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kıskançlıktan çatlayanlar var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN