Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Barış sürecindeki çabanıza hayranız'

, yürütülen barış süreciyle ilgili olarak hükümeti tebrik ederken, "Cesaret gerekiyor. Barış, Türkiye'nin ve bölgedeki halkların hayatını iyileştirecektir" dedi

Giriş Tarihi: 8.4.2013
İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinde önemli bir rol oynayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 1 Mart'taki ziyaretinin ardından dün ikinci kez geldiği İstanbul'da Türkiye'de yürüyen çözüm sürecine destek verdi. Mart ayında gerçekleştirdiği ilk Türkiye ziyaretinin üzerinden çok kısa bir süre geçtiğini, bu ikinci ziyaretini ise "çok erken" olarak değerlendirenlerin bulunduğunu belirten Kerry, "Barış davası için hiçbir zaman çok erken hareket edilmiş sayılmaz. Ortadoğu'da gerçek sorunlar var ve biz ABD ve Türkiye olarak eşsiz bir işbirliği fırsatına sahibiz" diye konuştu. Kerry görüşmede teröre karşı mücadeleyi ele aldıklarını, bu kapsamda Türkiye'de son 30 yıldır süren şiddetin de gündeme geldiğini anlatarak, "Türk hükümetinin şiddeti barışçıl yollarla son erdirme çalışmasını alkışlıyor, hayranlıkla izliyoruz. PKK'nın silah bırakma kararını da hoşnutlukla karşılıyoruz" dedi. Barış süreçlerinin kolay olmadığını dile getiren Kerry, "Cesaret, kararlılık ister. Yıllar süren güvensizliği ve dökülen kanı aşmayı gerektirir. Önümüzde zor adımlar var. Ama barışın Türkiye'nin bütün vatandaşlarının hayatını iyileştireceğine ve bölgedeki diğer halklar üzerinde de bir etkisi olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

'DÖNÜŞTÜRÜCÜ ÜLKE'
Türkiye'nin Beşar Esad rejimine karşı tavrını ve Suriyelilere desteğini de taktir ettiklerini kaydeden Kerry, "Esad'ın hesaplarını değiştirmek konusunda ya da baskı uygulama konusunda hâlâ kararlıyız. Barışçıl bir geçiş süreci umarız gerçekleşebilir ama mümkün olmayabilir de. Ama biz böyle bir durumda durup seyretmeyeceğiz" dedi. Türkiye-İsrail ilişkilerini de değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı "İki ülke arasında ilişki Ortadoğu'nun barışı için çok önemli. Tazminat anlaşmasının gerçekleşmesi lazım. Türk hükümeti bu süreçte bence çok hassas davranmayı başardı" dedi. Kerry, Türkiye'nin sadece Gazze ve Batı Şeria'daki ekonomik dönüşüm anlamında değil, barış ortamının sağlanması anlamında da önemli katkılarının olabileceğinin altını çizerken, "Türkiye, uluslararası camia için çok önemli. Canlı, güçlü, enerjik, dönüştürücü bir ülke olduğu için eminim bu sürecin bir ortağı olarak önemli bir rol oynayacaktır" ifadelerini kullandı.

'ÇEKİRDEK GRUP' TOPLANACAK
ise Kerry ile görüşmesinde "Ortadoğu barış süreci" ve Filistin'de "iki devletli çözüm" konusunda atılacak adımlar konusunu ele aldıklarını belirterek, "En kısa süre içinde bir Suriye Dostları Grubu'nun bir çekirdek grup toplantısını yapmanın gerektiği konusunda mutabık kaldık. Bunun hazırlıklarını önümüzdeki günlerde başlatacağız" dedi.

DOLMABAHÇE'DE 1 SAAT 25 DAKİKA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün bir ay aranın ardından İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde görüştü. John Kerry, 13.00'te planlanan görüşmeye Davutoğlu ile görüşmesinin uzaması nedeniyle, saat 13.32'de girdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak yapıldı. Görüşme 1 saat 25 dakika sürdü. Görüşmede, Suriye'de yaşanan gelişmeler, İsrail'in özrü sonrası yaşananlar ve Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşme ele alındı. Kerry öğleden sonra İsrail ve Filistin ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere gitmek üzere Türkiye'den ayrıldı.

PROTESTODA 9 GÖZALTI

Kerry'nin, Dolmabahçe'ye gelmesinin ardından bir grup ofis önünde slogan atarak pankart açmak istedi. "Kahrolsun ABD Emperyalizmi" pankartı açmak isteyen protestocular, "İşbirlikçiler 6'ncı Filo'yu unutmayın" sloganı attı. Gruba müdahale eden emniyet güçleri, 9 kişiyi gözaltına aldı. Görüşme içinBaşbakanlık Çalışma Ofisi çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Çevredeki çatılara özel hareket polisleri yerleştirildi.

FİLİSTİN'LE TELEFON DİPLOMASİSİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, Abbas ve Meşal'le önceki akşam birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Hamas ile El Fetih arasındaki uzlaşma sürecinde gelinen aşama ve atılabilecek adımların ele alındığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun görüşmelerde, Türkiye'nin Filistinde iç uzlaşının sağlanmasına yönelik desteğinin ve bu yöndeki çabalarının devam edeceğini vurguladığı öğrenildi. AA


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Barış sürecindeki çabanıza hayranız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN